Şiddetli erken çocukluk çağı çürüğünde rol oynayan mikroorganizmalar ve yeni patojen scardovia wiggsiae' nin bulunma sıklığının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of the prevalance of microorganisms and the new pathogen scardowia wiggsiae in severe early childhood caries
- Tez No: 433271
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKTÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Giriş ve amaç: Oral mikrobiyota çürük proçesinin oluşumunda ve ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır. Son yıllarda, yeni tanımlanan patojen Scardovia wiggsiae' nin şiddetli çürük ekolojisi ile güçlü ilişkisi olduğu bildirilmektedir. Bu çalışma, ŞEÇÇ'de rol oynayan mikroorganizmaların ve yeni çürük patojeni S. wiggsiae'nin bulunma sıklığının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve yöntem: İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı kliniğine başvuran 40 ŞEÇÇ'li (ort.yaş:52,93±11,5ay) ve 40 çürüksüz çocuk (ort.yaş:49,43±12,47) çalışma kapsamına alındı. Süt dişlerinde dmft, dmfs, plak indeksi (Pİ) ve modifiye dişeti indeksi (MDİ) belirlendi; beslenme alışkanlıkları ve ağız sağlığına ilişkin davranışlar ayrıca bir anket ile değerlendirildi. Çocuklardan dental plak örnekleri alındı; mutans streptokok, laktobasil ve maya sayısı kültür yöntemi ile; S.wiggsiae, Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus, Actinomyces gerencseriae, Veillonella parvula ve Fusobacterium nucleatum varlığı 16S rRNA PCR yöntemi ile incelendi. Elde edilen bulgular Student's t, Mann WhitneyU, chi-square ve Fisher's Exact χ² testleri ile analiz edildi. Bulgular: ŞEÇÇ grubunda dft, dfs, PI, MGI değerleri sırası ile 13,85±3,43, 28,55±11,94, 0,79±0,45, 0,42±0,50 olarak bulundu. SEÇÇ grubunda S.wiggsiae, S.mutans, A. gerencseriae, V.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Oral microbiota play an important role in the formation and progress of caries process. Scardowia wiggsiae, a newly recognized caries pathogen, was strongly associated with the ecology of advanced caries in recent years. The aim of this study was to analyse comparatively the prevalance of microorganisms and the new pathogen S.wiggsiae in SECC. Material and method:Forty children with SECC (mean age: 52,93±11,5 month) and 40 caries free children (mean age:49,43±12,47 month) (as controls) attended to Paediatric Dentistry Clinics,Istanbul University,were enrolled in the study. dmft, dmfs, plaque index(PI), modified gingival index(MGI) were determined; the dietary habits/oral health attitudes of children were also evaluated by a questionnaire. Plaque samples were collected from children; counts of mutans streptococci, lactobacilli, yeasts were determined by culture method and S.wiggsiae, Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus, Actinomyces gerencseriae, Veillonella parvula, Fusobacterium nucleatum were assessed by 16S rRNA-based PCR method.The findings were analyzed by Student's t, Mann WhitneyU, chi-square and Fisher's Exact χ² tests. Results:The mean dft,dfs,PI,MGI in SECC were determined as 13,85±3,43, 28,55±11,94, 0,79±0,45, 0,42±0,50, respectively.