Erken çocukluk çağı çürüğü risk değerlendirmesindestreptococcus mutans, streptococcus sobrınus, actınomycesnaeslundıı, lactobacıllus spp., bıfıdobacterıum spp. ve scardovıawıggsıae'nın etkinliğinin klinik olarak incelenmesi
Clinical investigation of the effectiveness of streptococcusmutans, streptococcus sobrinus, actinomyces naeslundii,lactobacillus spp., bifidobacterium spp., and scardovia wiggsiaein the risk assessment of early childhood caries
  1. Tez No: 883895
  2. Yazar: HİLAL NİYAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERTAÇ PEKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışma, Şiddetli Çocukluk Çağı Çürükleri'ni (ŞEÇÇ) bakteriyel açıdan incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, bazı mikroorganizmaların ve yeni patojen olarak kabul edilen S.wiggisae'nin ŞEÇÇ'deki rolünü EÇÇ (Erken Çocukluk Çağı Çürükleri) ve kontrol grupları arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirirken, ailelerin sosyoekonomik ve sosyokültürel durumu, beslenme alışkanlıkları, diyet, ağız hijyen alışkanlıkları ve çocuğa ilişkin diğer faktörleri de incelemektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 0-6 yaş aralığında, daha önce dental tedavi yaptırmamış, en az 2 ay öncesine kadar sistemik antibiyotik tedavisi almamış, mental ve fiziksel sağlıklı, 26'sı kız, 34'ü erkek toplam 60 çocuk hasta seçilmiş, Çürüksüz, EÇÇ, ŞEÇÇ olmak üzere 3 grup ve her gruba 20 çocuk dahil edilerek oluşturulmuştur. Her üç gruptaki çalışmaya katılan hastalardan detaylı dental anamnez alındıktan sonra bireylerden plak indeksi, gingival indeks, dft/DMFT, İCDAS ve PUFA ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra her bir bireyden tükürük ve dental plak örnekleri alınarak Streptococcus mutans, S.sobrinus, A.naeslundii, Lactobasillus Spp., Bifidobacterium Spp. ve Scardovia wiggsiae varlığı kantitatif PCR yöntemi ile tespit edilmiştir. Veli anketlerinde çocukların beslenmesi ve ağız hijyeni ile ilgili sorular soruldu, ayrıca KIDMED (sağlıklı beslenme) indeksi ile diyet kalitesi ölçüldü. Bulgular: Çalışmanın sosyodemografik ve ağız içi muayene bulguları; ebeveynlerin eğitim seviyesinin düşük olması, yüksek şeker tüketimi sıklığı, yetersiz günlük diş fırçalama, 2 artmış dental plak ve diş eti iltihabının EÇÇ/ŞEÇÇ ile önemli derecede ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine Severe Early Childhood Caries (S-ECC) from a bacterial perspective. The research comparatively evaluates the role of certain microorganisms and S.wiggisae, which is considered a new pathogen, in S-ECC against ECC (Early Childhood Caries) and control groups, while also examining the socioeconomic and sociocultural status of families, dietary habits, diet, oral hygiene practices, and other factors related to the child. Materials and Methods: The study included 60 pediatric patients aged 0-6 years, who had not received dental treatment before, had not taken systemic antibiotic treatment for at least 2 months prior, and were mentally and physically healthy, comprising 26 girls and 34 boys. Three groups were formed: Caries-Free, ECC, and S-ECC, with 20 children in each group. After taking a detailed dental history from the patients participating in the study across all three groups, measurements such as plaque index, gingival index, dft/DMFT, ICDAS, and PUFA were conducted. Subsequently, saliva and dental plaque samples were collected from each individual. The presence of Streptococcus mutans, S.sobrinus, A.naeslundii, Lactobacillus spp., Bifidobacterium spp., and S.wiggsiae in saliva and dental (new and matured) plaque was detected using quantitative PCR method. In parent surveys, questions were asked about children's nutrition and oral hygiene, and diet quality was measured with the KIDMED (Mediterranean Diet Quality Index for children and teenagers) index. Parental questionnaires will ask questions about the children's nutrition and oral hygiene, and the quality of the diet will be measured with the KIDMED (healthy eating) index. 4 Results: The sociodemographic and intraoral examination findings of the study indicate that low parental education level, high frequency of sugar consumption, inadequate daily tooth brushing, increased dental plaque, and gum inflammation are significantly associated with Early Childhood Caries (ECC) and Severe Early Childhood Caries (SECC). In the evaluation of microbiological findings, PCR examination revealed that the presence of S. wiggsiae and S.