Örgütsel erdemliliğin hemşirelerin örgütle özdeşleşme düzeylerine ve performanslarına etkisi: Algılanan örgütsel desteğin aracı rolü
The effect of organizational virtuousness on nurses' organizational identification level and performance: The mediating role of perceived organizational support
  1. Tez No: 433270
  2. Yazar: FERİDE EŞKİN BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Örgütlerin çalışanlarının iyiliği için gönüllü olarak gerçekleştirdikleri uygulamalar, karşılıklılık normu gereğince çalışanlarda da duygusal bir zorunluluk yaratmaktadır. Örgütlerini erdemli ve destekleyici olarak algılayan çalışanların, örgütsel çıktılarında ve örgüte yönelik tutumlarında istendik yönde değişimler gerçekleşmektedir. Bu çalışmada örgütsel erdemliliğin, çalışanların performanslarına ve örgütsel özdeşleşme düzeylerine etkisi ile, algılanan örgütsel desteğin bu ilişkideki aracı rolünün sınanması amaçlandı. Tanımlayıcı ve metodolojik tipteki bu çalışmanın verileri 2015 yılında, İstanbul'daki bir kamu üniversitesi hastanesinde çalışan 336 hemşireden toplandı. Veriler katılımcı bilgi formu, Örgütsel Erdemlilik, Algılanan Örgütsel Destek, Örgütsel Özdeşleşme ve Çalışan Performansı ölçekleri ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve psikometrik analizler ile Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanıldı. Katılımcıların çoğu kadın, 30 yaş altı, lisans mezunu ve hemşiredir. Katılımcıların ölçeklerden aldıkları puan ortalamaları örgütsel erdemlilik için 3,43±0,99 (α=0,95); algılanan örgütsel destek için 2,99±1,16 (α=0,83); örgütsel özdeşleşme için 3,18±1,03 (α=0,89) ve çalışan performansı için 3,84±0,66 (α=0,77); olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Practices voluntarily performed by organizations for their employees' well-being, create an emotional imperative for employees in accordance with reciprocity norm. Changes in desired course occur in organizational outputs and attitudes towards organization among employees perceiving their organizations as virtuous and supportive. The aim of this study was to examine the effect of organizational virtuousness on performance and organizational identification levels of employees and mediating role of perceived organizational support in this relationship. The data of this descriptive and methodological study were collected from 336 nurses working in a public university hospital in 2015. Participant information form, Organizational Virtuousness, Perceived Organizational Support, Organizational Identification, and Employee Performance scales were used to collect the data. Descriptive, correlative, psychometric analyses and Structural Equation Modeling were performed for the data analysis. Most of the participants were female, under 30 years of age, graduated degrees and staff nurse. Mean scores obtained by the participants from scales were calculated as 3.43±.99 (α=0.95) for organizational virtuousness, 2.99±1.16 (α=0.83) for perceived organizational support, 3.18±1.03 (α=0.89) for organizational identification and 3.84±0.66 (α=0.77) for employee performance.