Sıçanlarda aralıklı hipobarik hipokside kan ile böbrek ve karaciğerde antioksidan statüye bakır, çinko ve bikarbonat etkilerinin incelenmesi
The investigate of the effects of copper, zinc and bicarbonate on antioxidant statue in blood, kidney and liver in rats at intermittent hypobaric hypoxi̇a
- Tez No: 433277
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aralıklı hipobarik hipoksi, hipoksi periyotlarından dolayı doku parsiyel oksijen basıncının normal değerler altında bulunması olarak tanımlanır. Hipoksi DNA, lipid ve proteinlerin oksidatif hasarına neden olan reaktif oksijen türevlerinin (ROS) artmasına yol açabilir. Hipoksik koşullar altında antioksidan savunma mekanizmasının etkisi dokudan dokuya değişkenlik göstermektedir. Çalışmamızda hipoksi maruziyeti sonucunda, kan ile karaciğer ve böbrek dokularında antioksidan statüye bikarbonat, bakır ve çinkonun etkilerini incelemeyi amaçladık. 40 adet Sprague Dawley yetişkin erkek sıçan rastgele 5 gruba (Kontrol, Hipoksi, Hipoksi+Zn, Hipoksi+Cu ve Hipoksi+HCO3) ayrıldı. Sıçanlar 3 hafta boyunca haftada 5 gün günde 8 saat 400-500 mmHg basınçtaki kabinde hipoksiye maruz bırakıldı. Hipoksi+Zn, Hipoksi+Cu ve Hipoksi+HCO3 deney gruplarına sırasıyla 30 mg/kg Zn, 7 mg/kg Cu ve 3 mmol/kg NaHCO3 içeren içme suyu verildi. Deney sonunda sıçanlardan alınan kan ile böbrek ve karaciğer dokusunda ICP-OES cihazı ile Zn ve Cu konsantrasyonu, spektrofotometre ile GSH ve MDA değerleri, ABL800 cihazı ile bikarbonat konsantrasyonu ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Intermittent hypobaric hypoxia is defined as to be below the normal values of partial oxygen pressure at tissue due to hypoxia periods. It can lead to increased reactive oxygen species (ROS) which causes oxidative damage to DNA, lipids and proteins. The effect of antioxidant defense mechanism varies from tissue to tissue under hypoxic conditions. The aim of our study was to investigate the effects of bicarbonate, copper and zinc on antioxidant statue in blood, liver and kidney tissues under hypoxia. Forty adult male Sprague Dawley rats randomly divided into five groups (Control, Hypoxia, Hypoxia+Zn, Hypoxia+Cu and Hypoxia+HCO3). Rats were exposured hypoxia a daily 8 hours for 5 days/week until completing 3 weeks in hypoxia cabine at a simulated pressure of 400-500 mmHg. The animals of Hypoxia+Zn, Hypoxia+Cu and Hypoxia+HCO3 experimental groups received through drinking water 30 mg/kg Zn, 7 mg/kg Cu and 3 mmol/kg NaHCO3, respectively. At the samples of blood, liver and kidney taken from rats at the end of experiment were measured the concentrations of Zn and Cu, the values of GSH and MDA and the bicarbonate concentration by ICP-OES, spectrophotometer and ABL800 devices, respectively.