Ketamin ve tiyopental sodyum anestezisinin sıçanlarda yara iyileşmesi ile ilişkilendirilmiş genlerin MRNA profilleri üzerindeki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of ketamine and thiopental sodium anesthesia on the MRNA profiles of genes related to wound healing in rats
- Tez No: 433289
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda yara iyileşmesiyle ilişkili yaklaşık 100 adet gen tespit edilmiş olmakla birlikte bu süreçteki gen ve protein düzeyindeki düzenlemelerin nasıl gerçekleştiği tam olarak bilinmemektedir. Mekanizmayı çözmek amacıyla çoğunlukla hayvan çalışmaları yapılmakta ve bu çalışmalar anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Kullanılan anestezikler arasında öne çıkan iki bileşik ketamin ve tiyopental sodyumdur. Son yıllarda moleküler düzeyde yapılan çalışmalar bu anesteziklerin yara iyileşmesi sürecinde rolü olan bazı moleküllerin aktiviteleri üzerinde değişiklik yapabildiğini göstermektedir. Ancak literatürde bu bileşiklerin yara iyileşmesi ile ilişkilendirilmiş genlerin ekspresyonları üzerinde etkisini irdeleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda ketamin ve tiyopental sodyum anesteziklerinin kullanılmasının, yara iyileşmesi ile ilişkilendirilmiş öne çıkan bazı genlerin ekspresyon seviyeleri üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda Wistar Albino sıçanların sırt bölgesinde yara oluşturuldu. Tedavi gruplarına yaralanma esnasında ve yaralanma sonrası 3, 7 ve 14. günlerde belirlenen anestezikler uygulandı ve yara dokuları alındı. RNA izolasyonu ve cDNA sentezi yapılarak 43 farklı genin ekspresyon seviyeleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Gerçek zamanlı PZR sonuçlarımız, analizi yapılan 43 genden ketamin uygulanan gruptaki örneklerde 3. günde 3 farklı genin, 7. günde 3 farklı genin, 14. günde ise 11 farklı genin ekspresyon seviyelerinin 5 kat ve üzeri değiştiğini göstermiştir. Tiyopental sodyum uygulanan grupta ise 3 ve 7. günlerde 9 farklı genin, 14. günde ise 12 farklı genin ekspresyon seviyelerinin 5 kat ve üzeri değiştiği görülmüştür. Çalışmamızın sonuçları ışığında, hayvanlar üzerinde yapılan yara iyileşmesi çalışmalarında kullanılan bu iki anestezik maddenin yara iyileşmesi ile ilişkilendirilmiş bazı genlerin ekspresyon seviyeleri üzerine etkisi olduğunu ve bunun araştırıcılar tarafından göz önünde bulundurulmasının önemli olacağını söyleyebiliriz
Özet (Çeviri)
There are approximately 100 genes related to wound healing in literature. It is unknown that how the regulation of genes and proteins occur during wound healing. To explain these regulations, researchers use anesthetised experimental animals. Ketamine and thiopental sodium are prominent anesthetics in these studies. Recent studies show that these anesthetics change the activity of some molecules which have a role in wound healing. However we do not see a study in literature about the effect of these anesthetics on the expression of genes related to wound healing. We aim to explain the effects of these anesthetics on expression of some genes related to wound healing in rats. For this purpose, full thickness wounds was created on Wistar Albino rats dorsum. Anesthesia was applied to the treatment group while wounding and 3, 7 and 14 days after wounding. Wound tissues were collected in these days. After RNA isolation and cDNA synthesis the expression rates were compared between control and treatment group for 43 genes by using RT²-PCR array. In ketamine group expression levels of 3 genes changed on 3rd day, 3 genes changed on 7th day and 11 genes changed on 14th day. In thiopental sodium group the number of genes were 9, 9 and 12, respectively. Change in expression was accepted in case of 5 or more fold changes. We can conclude that two anesthetics effect the expression of genes related to wound healing and researchers should take into consideration this factor while wound healing studies