Hastanelerde örgüt iklimi ve örgütsel güven arasındaki ilişki
The relationship between organizational climate and organizational trust in healtcare institutions
- Tez No: 433288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sağlık kurumlarının vazgeçilmez en önemli kaynağı olan sağlık profesyonelleri, hizmet sunumunda başrol oynamaktadır. Bu kadar etkin bir role sahip olan insan kaynağı, hiçbir kurum tarafından göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Kurumların en önemli sermayesi olan insan kaynağının verimliliğini artırabilmek ve onlardan optimum derecede faydalanabilmek için, örgüt iklimi ve örgütsel güvenin hangi boyutlarda olması gerektiğini ortaya koymak bu çalışmanın temel amacıdır. Yabancı literatürde sağlık çalışanları ile yapılan benzer çalışmalar olmasına rağmen ülkemizde çok kısıtlı sayıda çalışma olduğu görülmüş ve gerek literatüre katkı sağlamak, gerek konuya tekrar dikkat çekmek çalışmanın amacını oluşturmuştur. Çalışma iki kamu hastanesinde yapılmış ve yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, çalışmanın sınırlılıkları dışında kalan ve araştırmaya katılmayı kabul eden tüm çalışanlar çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Örgüt iklimi ve örgütsel güven ölçekleriyle toplanan veriler SPSS 20,0 programı ile değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda kurumda ortalamanın altında bir örgüt iklimi değeri tespit edilmiştir (2,76). Örgüt iklimi alt boyutlarından örgütsel sorumluluk boyutu (2,88) en yüksek ortalamaya sahip olurken, en düşük ortalama ödüllendirme alt boyutuna aittir (2,50). Örgütsel güven alt boyutları incelendiğinde ise; örgütte orta derece güven duygusu olduğu gözlemlenmektedir (2,98). Alt boyutlardan en yüksek ortalama çalışma arkadaşlarına güven alt boyutunda gerçekleşmiştir (3,35). Çalışanlar en az çalıştıkları kuruma güvenmektedirler (2,67). Örgüt iklimi ve örgütsel güven arasındaki ilişkide ise; örgüt iklimi ile örgütsel güven düzeyi arasında orta derecede pozitif bir ilişki tespit edilmiştir (r=.548).
Özet (Çeviri)
Health professions' who are playing crucial role in service encounter, are one of the most important and irreplaceable source in healthcare. They are so important that nobody can ignore their contribution. In order to maximize employees that are most important source of healthcare, effectiveness and efficiency, we have tried to determine level of organizational climate and organizational culture level. This is the main purpose of this study. Literature is practically rich with this subjects but there are a few in Turkish literature and it hasn't been founded in health sector. So that, we hope this study will make contribution to the literature. The study has been conducted in two public hospitals. Questionnaire form has been used to collect data and all employees who accepted to join this research has been included in except limitedness of research. Collected data has been analyzed with SPSS 20.0. The results of analysis has shown that organizations' climate level is below the average (2, 67). Organizational climate's organizational responsibility dimension has the most highest mean (2,88) and the least one is rewarding (2,50). When organizational trust and its dimensions has been examined, moderate level of trust has been founded. Trust in colleagues has the most highest mean (3,35), and trust in institution has the least mean (2,50). Finally moderate and positive relationship has been found between organizational climate and organizational trust in healthcare professionals (r=.548).