Varisli olgularda kompresyon çorabı ve kinezyo bantlama® tekniğinin kardiyovasküler kapasite ve yaşam kalitesi üzerine erken dönem etkileri
Early period effects of compression stockings and kinesio taping technique® on cardiovascular capacity and quality of life in varicose cases
  1. Tez No: 433290
  2. Yazar: BAHA NACİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Venöz yetmezlikli hastalarda Kinezyo Bantlama ve kompresyon çorabının erken dönem etkinliğini karşılaştırmak amacıyla 58 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba Kinezyo Bantlama ve egzersiz programı, ikinci gruba ise kompresyon çorabı ve egzersiz programı uygulandı. Tüm hastalara baldır kas pompasına yönelik kuvvetlendirme ve germe egzersizleri verildi. Hastaların ağrı şiddeti (Vizüel Analog Skala), ödem miktarı (alt ekstremite çevre ölçümleri), fonksiyonel kapasitesi (6 Dakika Yürüme Testi) ve yaşam kalitesi (SF-36) tedavi öncesinde ve tedaviden 4 hafta sonra değerlendirildi. Çalışmanın sonunda kompresyon çorap grubunun ağrı düzeyinde anlamlı azalma gösterdiği (p0,05); ödemin her iki grupta da anlamlı düzeyde azaldığı (p0,05). Çalışmanın sonunda, varisli hastaların fonksiyonel kapasitesini iyileştirmede ve yaşam kalitesini geliştirmede Kinezyo Bantlama ve kompresyon çorabının benzer oranda etkin yöntemler oldukları ve bu iki yöntemin birbirine üstünlüğünün olmadığı ancak venöz yetmezliğe bağlı olarak ortaya çıkan ağrı ve ödemin kompresyon çorabıyla daha iyi tedavi edildiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In order to compare the early period efficacy of Kinesio Taping and compression stockings in patients with venous insufficiency, 58 patients were divided into two groups randomly. First group received Kinesio Taping and exercise program whereas second group received compression stockings and exercise program. All patients were given calf muscle pump strengthening and stretching exercises. Patients' pain level (Visual Analog Scale), edema amount (lower extremity circumference measurements), functional capacity (Six-Minute Walk Test) and quality of life (SF-36) were evaluated prior and four weeks after the treatment. At the end of the study it is found that the compression stocking groups' level of pain decreased significantly (p0,05); the edema in both of the groups decreased significantly (p0,05). In conclusion of the study, we concluded that in healing the functional capacity and improving quality of life of varicose patients, Kinesio Taping and compression stockings are similarly effective and that both of these methods don't have supremacy over one another but the pain and edema caused by venous insufficiency is treated better with compression stockings.