Sağlık hizmetlerinin kullanımı açısından bireylerin ihtiyaç tespiti ve talebini etkileyen faktörler: Bir alan uygulaması
Needs assessment of individuals for the use of health services and factors affecting demand: An application areas
- Tez No: 433294
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin sağlık hizmeti talebinde ve kullanımında etkili olan faktörleri, sağlık hizmeti kullanma sıklıklarını ve demografik özellikleri ile bunlar arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bireylerin sağlık hizmeti talebini etkileyen faktörleri belirlemek; gerek sağlık hizmetlerindeki kalitenin nitelik ve nicelik açısından değerlendirilmesinde gerekse de sağlık yöneticilerine proaktif bilgi sağlaması açısından oldukça önemlidir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı; sadece kişilerin sağlık hizmeti almaya yönelik bireysel taleplerini etkileyen faktörleri ortaya koymak değil aynı zamanda artan rekabet ortamında hastane yöneticilerine kaynakların efektif kullanılması için rehberlik edebilmesi açısından katkı sağlayacağı düşülmektedir. Araştırma sonuçlarına göre; yaşlıların gençlere, evlilerin bekârlara, kronik bir hastalığı olanların olmayanlara, daha önceden bir ameliyat geçirenlerin geçirmeyenlere, düzeli olarak bir sağlık kuruluşuna gidenlerin gitmeyenlere ve sağlığı için alternatif tedavi yöntemlerine para harcayanların harcamayanlara göre daha fazla sağlık kuruluşlarına başvurdukları tespit edilmiştir. Ayrıca medeni durumun, eğitim düzeyinin, aylık kişisel gelir düzeyinin ve aile gelir düzeyinin, ekonomik düzey algısının, ailedeki birey sayısının ve başvurma sıklığının hastalanınca ilk olarak başvurulan sağlık kuruluşunun türünü etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak katılımcıların sağlık kuruluşu tercihinde etkili olan faktörler sorgulanmış ve sunulan sağlık hizmetinin temiz bir ortamda sunulması ve kaliteli olması, sağlık kuruluşunda teşhis ve tedavi için gerekli olan tıbbi cihazların olması, labaratuvar ve tahlil ünitelerinin yeterli olması, doktorların teşhis ve tedavi konusunda bilgi vermesi ve doktorların verdikleri sağlık hizmetinin güvenilir olması sağlık hizmeti talebini en fazla etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to reveal the factors that influence the use of health services and demand with the relationship between frequency of use of health services and demographics. Identifying the factors affecting the demand for health services of individuals is very important in terms of evaluating the quality and the quantity of health care services as well as providing proactively information to health administrators. Accordingly, the aim of this study is not only put forth the factors affecting demand of the individual in order to receive health services but also produce guidance to hospital administrators in terms of using the resources effectively in increasingly competitive environment. According to the study results; young people than older, married ones than singles, those having a chronic disease than those without chronic disease, the people passed surgery before than the people having not surgery, those spending of spending money on alternative treatments than those not spending and the people going to any health care providers regularly have applied to more health care organizations in a year. In addition, marital status, education level, monthly personal income level and family income level, economic level perception, the number of family members and the frequency to contact the health care provider affect the type of applied health institutions when ill. Finally, the effective factors in the participants' health care organizations choice have been questioned in the last part of the study. Clean environment and quality health care services, having necessary medical equipment for diagnosis and treatment in health care facilities, adequate laboratory and analysis unit, given information about diagnosis and treatment by doctors or not, reliability of health care services given by doctors have been identified as factors affecting health demand maximum as a results of the study