Gonad gelişiminde retinoik asit ve oct3/4 ilişkisinin irdelenmesi
Examination of retinoic acid and oct3/4 relationship in gonad development
  1. Tez No: 433295
  2. Yazar: MERVE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TAPUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
A vitamininin aktif bir türevi olan retinoik asitin, memeli germ hücrelerinin oogenez veya spermatogenez süreçlerinde önemli bir etkisi vardır. Fetusta gelişmekte olan oositleri mayoza girmeleri yönünde uyarmasının yanında, retinoik asitin pubertal testiste de mayotik ilerlemenin düzenleyicisi olabileceği düşünülmektedir. Oct3/4 ise, gastrulasyon öncesi embriyonun pluripotent kök hücrelerinde ve primordiyal germ hücrelerinde eksprese edilen bir transkripsiyon faktörüdür. Retinoik asit ile Oct3/4 ilişkisinin, gonadlardaki primordiyal hücre davranışları üzerinde oldukça etkili olabileceği öne sürülmektedir. Çalışmamızda 12 adet Balb/c cinsi gebe fare kullanıldı. Birinci kontrol grubuna herhangi bir ilaç uygulaması yapılmadı. İkinci kontrol grubuna oral gavaj yoluyla 3 gün boyunca (6,5, 7,5, 8,5. günlerde) absolü etil alkol-mısır yağı süspansiyonu uygulandı. Deney grubuna ise oral gavaj yoluyla 3 gün boyunca (6,5, 7,5, 8,5. günlerde) 80 mg/kg dozunda absolü etil alkol-mısır yağı karışımında çözünmüş retinoik asit verildi. 12,5 günlük gebe fareler eter anestezisi altında servikal dislokasyonla sakrifiye edilip fetuslar çıkarılarak ışık mikroskopik takip sonrası parafine gömüldü. Hematoksilen&Eozin boyası ve Oct3/4 immünohistokimyasal boyaması yapıldı. Ekzojen olarak retinoik asit uygulanan deney grubuna ait fare fetuslarında primordiyal germ hücrelerinde Oct3/4 immünreaktivitesinin birinci ve ikinci kontrol gruplarına nazaran azaldığı gözlendi. Retinoik asitin, primordiyal germ hücrelerinin maturasyon sürecinde Oct3/4 üzerinden çok önemli bir belirleyici olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Retinoic acid, an active derivative of vitamin A, have a significant impact on the entry of mammalian germ cells into oogenesis or spermatogenesis. In addition to their initiation of meiosis in the developing oocytes in fetuses, retinoic acid is thought to be the regulator meiotic progression in pubertal testis. Oct3/4 is a transcription factor which is expressed in pluripotent stem cells of embryos before gastrulation and primordial germ cells. This suggested that between retinoic acid and Oct3/4 relationship may be quite effective on primordial germ cell behaviors in the gonad. In our study, we used 12 Balb/c pregnant mice. No drugs was given to the first control subset. The second control subset was given by oral gavage a suspension of ethyl alcohol and corn oil for 3 days (the days of 6.5, 7.5, 8.5). The experimental subset of Balb/c mice was given by oral gavage a dose of 80 mg / kg of retinoic acid dissolved in a mixture of absolute ethyl alcohol-corn oil for 3 days (the days of 6.5, 7.5, 8.5). 12.5 days after the onset of pregnancy, pregnant mice were sacrified and the fetuses were removed by cervical dislocation while the mice are under ether anesthesia. The fetuses were embedded in paraffin after light microscopic tissue processing. The Hematoxylin&Eosin staining and immunohistochemical staining of Oct3/4 was done. In the experimental subset of mice fetuses treated exogenous retinoic acid, Oct3/4 immunoreactivity of primordial germ cells was observed to decrease compared to the groups of first and second control. We concluded that retinoic acid may be a crucial determinant via Oct3/4 in the primordial germ cell maturation process.