Parkinson hastalığı ve akciğer kanserinde dj-1 ve αlfa-sinüklein'in ortak PI3K/AKT yolağı üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the DJ-1 and alpha-synuclein in common Pİ3K/AKT pathway in parkinson's disease and lung cancer
  1. Tez No: 433298
  2. Yazar: NAZLI YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Nöroloji, Biology, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Parkinson hastalığı (PH) sıklıkla görülen nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Kırk yaş üzeri populasyonunun %0.2'ni etkilemekte ve artan yaşla birlikte insidansı yükselmektedir. PH'de kanser prevalansının düşük olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bu bağlamda kanser ve PH patognezinde rol oynadığı bilinen fosfoinositidil-3-kinaz (PI3K)/Akt yolağı dikkat çeken sağkalım yolaklarından biridir. Bu yolağa ait ekspresyon değişimlerinin araştırılması PH'ye yönelik tedavi ve biyobelirteçlerin bulunmasına yardımcı olabilir. Bu çalışmada, PH, akciğer kanseri (AK) olgularının ve sağlıklı kontrollerin periferik kan mononükleer hücrelerinde DJ-1-PI3K/Akt sinyal yolağı komponentlerinin ve bu yolağa etki eden proteinlerin ekspresyonu ölçülmüş ve ekspresyon düzeylerinin PH'nın klinik parametreleri ile korelasyonu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a common neurodegenerative disorder affecting more than 0.2% of the population over the age of forty and there is an increased incidence of PD in the elderly population. There are many studies showing low prevalence of cancer in PD. Thus, the PI3K/Akt signaling pathway, which is known to play a role in both PD and cancer pathogenesis, is attracting increasing amounts of attention. Investigation of expression variations related with this pathway might aid in improvisation of novel treatment methods and biomarkers for PD. In this study, we evaluated the expressions of DJ-1-PI3K/Akt signaling pathway components and proteins that affect this pathway in peripheral blood mononuclear cells in PD, lung cancer (LC) patients and healthy controls and seek for a possible correlation between expression levels and clinical stage and duration of PD.