Hastaların bireyselleştirilmiş bakım algıları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of individualized care perceptions of patients and the influencing factors
- Tez No: 433299
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, hastaların bireyselleştirilmiş bakım algıları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacı ile planlanarak gerçekleştirilen tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma evrenini, İstanbul ilinde bir üniversite hastanesinin nöroşirürji kliniğinde yatan ve evine taburcu olan hastalar, örneklem grubunu ise araştırmaya katılmayı kabul eden 150 hasta oluşturdu. Araştırma verileri,“Hasta Bilgi Formu”,“Yaşam Doyumu Algısı”,“Bakım Doyumu Algısı”,“Yaşam Yönelimi Testi”ve "Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-B Hasta Versiyonu (BBS-B) kullanılarak toplandı. Veriler, bilgisayarda, SPSS 22.0 paket programı ile değerlendirildi. Hastaların BBS-B toplam madde ortalaması 4,02±0,64, alt boyutlarına ilişkin madde puan ortalamaları, sırasıyla, Karar Verme Kontrolü 4,16±0,70; Klinik Durum 4,10±0,80 ve Kişisel Yaşam Durumu 3,87±0,72 idi.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive, comparative and correlational study, designed to investigate the individualized care perceptions of the patients and the influencing factors. The research population is formed by the patients who were hospitalized in the neurosurgical clinic of a university hospital and discharged home and the sample group is comprised of 150 patients who agreed to participate in the study. Research data were collected by using“Patient Information Form”,“Life Satisfaction Perception”,“Care Satisfaction Perception”,“Life Orientation Test”and "Individualized Care Scale- B, Patient Version (ICS-B). Data were evaluated on the computer by using SPSS 22.0 package program. Average of total score of patients' ICS-B was 4,02±0,64, average scores for subscales were 4,16±0,70 for Decisional Control; 4,10±0,80 for Clinical Situation and 3,87±0,72 for Personal Life Situation.