Lise öğrencilerinde yeme bağımlılığı ve etkileyen faktörler
Factors affecting food addiction in high school students
  1. Tez No: 433300
  2. Yazar: HATİCE DAYILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinde yeme bağımlılığı ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmış, tanımlayıcı kesitsel bir araştırma niteliğindedir. Araştırma Mart 2014 – Haziran 2014 tarihleri arasında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 3 genel lisede öğrenim gören ve öğrenciler arasından“ tesadüfi örneklem”yoluyla seçilmiş 612 lise öğrencisi ile gerçekleştirildi. Veriler anket formu ve Yale Yeme Bağımlılığı ölçeği ile toplanmıştır. Anket formunda ergenlerin demografik özelliklerini, aile yapısını ve yeme özelliklerini değerlendiren 49 soru sorulmuştur. Ergenlerin yeme alışkanlıklarını değerlendirmek amacıyla da 27 soruluk“yeme bağımlılığı ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik dağılım) ve Pearson Chi-Square, Fisher's Exact test ve Ki-Kare trend istatistiksel analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine food addiction and the factors affecting food addiction of high school students, and it is a cross-sectional descriptive research. In this study, three high schools were conducted that affiliated with Izmir Konak District Provincial National Education Directorate of National Education Directorate and 750 high school students have selected by“random sampling”between March 2014 - June 2014. Data were collected questionnaire form and Yale Food Addiction Scale.In the questionnaire form, 49 questions that the demographiccharacteristics of adolescents, the family structure and eating habits were used.27 questions aimed assessing the eating habits of adolescents“food addiction scale”were used.To evaluate the data, descriptive statistics (mean, standard deviation, frequency distribution) Pearson Chi-square, Fisher's exact test and chi-square trend analysis statistical analyses were used.