Bebek dostu kadın doğum ve çocuk hastanelerinde çalışan hekim, hemşire ve ebelerin hasta güvenliği tutumlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 433303
  2. Yazar: GAMZE TUNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışma, bebek dostu kadın ve çocuk hastalıkları hastanelerinde çalışan hekim, hemşire ve ebelerin hasta güvenliğine ilişkin tutumlarını değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı türde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul'daki Kamu Hastaneler Birlikleri'ne bağlı kadın doğum ve çocuk hastalıkları alanında hizmet veren üç bebek dostu hastanede çalışan hekim, hemşire ve ebeler; örneklemini ise bu hastanelerde arasından rastlantısal olarak seçilen iki tanesinde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 255 hekim, hemşire ve ebe oluşturdu. Araştırmanın verileri,“Bilgi Formu”ve“Hasta Güvenliği Tutum Ölçeği”ile toplandıktan sonra, SPSS 20.0 paket programı ile analiz edildi,değerlendirilmesinde iç tutarlık katsayısı, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, One Way ANOVA ve Mann Whitney U karşılaştırma istatistikleri kullanıldı. Katılımcıların Hasta Güvenliği Tutum Ölçeği toplamından aldıkları ortalama puan 146,49±20,402 olarak belirlendi.Katılımcıların hasta güvenliğine ilişkin orta düzeyin altında olumlu tutuma sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was performed as descriptive and cross sectional research, in order to define patient safety attitudes of physicians, nurses and midwifes who are working in baby-friendly maternity hospitals in Istanbul. The universe of the study was consisted of the nurses, midwifes and physicians who work in three baby-friendly maternity hospitals are affiliated to the Union of Public Hospitals in Istanbul and the 255 physicians, nurses and midwifes who voluntareed to participate to the study and working in two of these hospitals were selected randomly. After collecting the data by using an“information form”and“Scale of attitudes towards patient safety”, they were analyzed by SPSS 20.0 program, andcronbach's alpha coefficient, numberic percentage, mean and standart deviation, t Test, Omne Way ANOVA and Mann Whitney U were used. The results showed that the participants had below the mid level patient safety attitude. Also comparing anlaysis were made according to independent variables such as occupation, job experience, age, working unit and taking education realted to patient safety.