Emzirme eğitiminin anne sütüyle besleme üzerine etkisi
The effect of lactation education on breastfeeding
- Tez No: 352983
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA AYKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çocukların sağlığını koruyan ve hayatta kalmasını sağlayan en etkili yollardan biri de emzirmektir. Sadece anne sütüyle beslenmenin anne ve çocuk sağlığı için birçok yararı olmasına rağmen 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin oranı düşüktür. DSÖ, UNICEF ve AAP bebeklerin 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini bildirmişlerdir. Randomize kontrollü müdahale çalışması olarak planlanan bu araştırmanın amacı; anne sütü ve emzirme eğitiminin annelerin bu konudaki bilgi, davranış, emzirme başarıları ve 6 ay sadece anne sütüyle besleme üzerine etkisini belirlemektir. Araştırma kapsamına alınan bireyler, Kayseri il merkezindeki, bebek dostu özel bir hastanenin kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerine başvuran gebe kadınlar arasından, randomizasyon yoluyla eğitim (n=60) ve kontrol (n=60) grubu olarak seçilmiştir. Eğitim grubundakilere, prenatal ve postnatal dönemlerde emzirme eğitimi, kontrol grubundakilere, prenatal dönemde modern aile planlaması yöntemleri ile ilgili eğitim verilmiştir. Araştırma verileri, kadın doğum polikliniklerine başvuru sırasında, 1. haftada ve 6. ayda ev ziyaretlerinde anket aracılılığla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Eğitim grubundan 34, kontrol grubundan 30 anne-bebek çiftiyle araştırma tamamlanmıştır. Sosyodemografik özellikler açısından iki grup arasında fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Breastfeeding is one of the most effective ways providing health maintenance and survival of children. The percentage of exclusively breastfed infants for 6 months is low although exclusive breastfeeding has many benefits for child and mother health. WHO, UNICEF and AAP have declared that infants should be exclusively breastfed for 6 months. The aim of this randomised-controlled intervention study is to determine the effect of education about breast milk and lactating on knowledge, behaviour, lactating success of mothers and on exclusively breastfeeding for 6 months. Subjects were chosen randomly and assigned into education (n=60) and control (n=60) groups among pregnant women who applied obstetrics and gynaecology clinics of a private baby-friendly hospital in Kayseri provincial centre. Education was given to education group about breastfeeding during prenatal and postnatal periods while control group were given information about modern family planning methods during prenatal period. Data were collected with questionnaire with face-to-face interviews during the application to obstetrics and gynaecology clinics and during house visits in the 1st week and 6th month. Study was completed with 34 mother-infant pairs in education group and with 30 mother-infant pairs in control group. There is not a significant difference between groups in terms of socio-demographic characteristics.