OVEMP'te uygulanan farklı uyaranların ('KLİK', 'tone-burst', 'CHIRP') farklı yaş gruplarındaki sağlıklı bireyler üzerinde karşılaştırılması
Effect of different stimuli('CLICK', 'tone-burst' and 'CHIRP') applied in ovemp, on healty subjects of different age groups
- Tez No: 433308
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET oVEMP'te Uygulanan Farklı Uyaranların ('klik', 'tone-burst', 'chirp') Farklı Yaş Gruplarındaki Sağlıklı Bireyler Üzerinde Karşılaştırılması Çalışmamız Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi KBB kliniği odyoloji bölümünde gerçekleştirilmiştir. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Etik Kurulu tarafından 22.03.2016 tarih ve 27/06 numaralı kurul kararı ile çalışmanın uygunluğuna karar verilmiştir. Çalışmamızda farklı yaş gruplarında normal işiten sağlıklı yetişkin kişiler de 'klik','chirp','tone-burst' uyaranlar ile elde edilen oVEMP yanıtlarının amplitüd ve latans açısından karşılaştırılması hedeflenmiştir. Çalışma 19-60 yaş arası 66 gönüllü ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya daha önce vestibüler rahatsızlık yaşamamış, otoskopik muayene bulguları normal, hava yolu saf ses ortalaması (500-2000 Hz) 15 dB'den az olan,akustik immitansmetri sonuçlarında Tip A timpanogram elde edilen ve akustik refleks eşikleri normal olan bireyler dahil edilmiştir. Uygulama sırasında ortaya çıkan ilk negatif dalga (N1) devamında ortaya çıkan pozitif dalga (P1) latansları ve bu iki dalganın tepe noktaları arasında kalan (P1-N1) amplitüdleri karşılaştırılmıştır. Yapılan uygulamalar sonucu Chirp uyaran ile sağ kulak N1 5,9+/- 0,9 ms P1 11,06+/-0,92 ms P1-N1 10,51+/-7,2(μV);sol kulak N1 6,03+/-1,05ms P1 11,3+/-1,07ms P1-N1 11,93+/-7,33(μV) olarak elde edilmiştir. Klik uyaran ile sağ kulak N1 8,68 +/- 1,44 ms P1 12,73+/-1,8 ms P1-N1 2,77+/-2,05(μV); sol kulak N1 8,63+/-1,47ms P1 12,68+/-1,86ms P1-N1 2,86+/-1,94 olarak elde edilmiştir. Tone-burst uyaran ile sağ kulak N1 10,01+/-0,86 ms P1 14,89+/-1,21 ms P1-N1 7,09+/-5(μV) ; sol kulak N1 10,08+/- 0,88 P1 15,09+/-1,17 ms P1-N1 7,5+/-3,5(μV) olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect Of Different Stimuli('Click', 'Tone-Burst' And 'Chirp') Applied in oVEMP, On Healty Adult Subjects Of Different Age Groups Our study was carried out at Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hospital, ENT Deparment, Audiology Unit. This study is approved by the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hospital Ethical Comitee. (22.03.2016 with the number of 27/06) In this study, our purpose was to compare the oVEMP responses of healty adult subjects of different age groups according to amplitude and latency, using 'click', 'chirp' and 'tone-burst' stimuli. This study was performed with 66 volunteers with an age range of 19-60. Subjects with normal otoscopic findings and no history vestibular disease, average airway pure tone (500-2000 Hz) threshold less than 15 dB, type A tympanogram and normal acoustic reflexes were included in this study. During the applications; comparisons were made between the first negative wave (N1) and the following positive wave (P1) latencies and the amplitudes between the peak points of these two waves (P1- N1). The results of the applications were obtained respectively using the 'chirp' stimuli: right ear N1:5,9+/0,9 ms P1: 11,06+/-0,92 ms, P1-N1: 10,51+/-7,2(μV) and left ear N1: 6,03+/-1,05ms P1: 11,3+/-1,07ms, P1-N1: 11,93+/-7,33(μV) and using the 'click' stimuli: right ear N1: 8,68 +/- 1,44 ms, P1: 12,73+/-1,8 ms, P1-N1: 2,77+/-2,05(μV); left ear N1: 8,63+/-1,47ms, P1: 12,68+/-1,86ms, P1-N1: 2,86+/-1,94(μV), and using the 'tone-burst' stimuli; right ear N1: 10,01+/-0,86 ms, P1: 14,89+/-1,21 ms, P1-N1: 7,09+/-5(μV) ; left ear N1: 10,08+/- 0,88 ms, P1: 15,09+/-1,17 ms, P1-N1: 7,5+/-3,5(μV).