Yaşlanmanın vestibüler sistem üzerine etkisi
The effect of aging on the vestibular system
  1. Tez No: 766332
  2. Yazar: SÜMEYYE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Araştırma, yaşlanmanın vestibüler sistem fonksiyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmaya 18 yaş ve üzerinde dâhil edilme kriterlerine uyan sağlıklı bireyler alındı. Araştırmanın örneklemi, yapılan güç analizi sonucunda 18-40 yaş (1. Grup), 41-60 yaş (2. Grup) ve 61 yaş ve üzeri (3. Grup) olmak üzere her üç yaş grubu için 28 olarak belirlendi. Araştırmaya dâhil edilen tüm bireylere VNG, vHIT, c-VEMP, o-VEMP ve Berg Denge Ölçeği uygulandı. Bulgular: Berg Denge Ölçeği puanları açısından yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p0.05). Sakkad testinin diğer parametreleri ile smooth pursuit ve optokinetik testlerinin değerlendirme parametreleri açısından 3. Grup, 1. ve 2. Gruba göre anlamlı farklılık gösterdi (p0.05). vHIT'in diğer değerlendirme parametreleri açısından yaş grupları arasında anlamlı farklılık saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the effects of aging on vestibular system functions. Material and Method: Healthy individuals aged 18 years and older who met the inclusion criteria were included in the study. As a result of the power analysis, the sample size of the study was determined as 28 for each age groups, namely, 18-40 years (Group 1), 41-60 years (Group 2), and 61 years and over (Group 3). VNG, vHIT, c-VEMP, o-VEMP, and the Berg Balance Scale were administered in all individuals included in the study. Results: There was a statistically significant difference between age groups in terms of Berg Balance Scale scores (p0.05). In terms of other parameters of the saccade test and evaluation parameters of the smooth pursuit and optokinetic tests, Group 3 differed significantly from Groups 1 and 2 (p0.05). There was a significant difference between age groups in terms of other evaluation parameters of vHIT (p0.05).