Baş ve boyun kitlelerinin benign - malign ayrımının manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
Investigation of the benign - malignant seperation of head and neck masses with magnetic resonance imaging
- Tez No: 433309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNALİ ÇAKUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; baş ve boyun bölgesinde görülen kitlelerin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularını ve baş - boyun kitlelerinin benign - malign ayrımında MRG' nin etkinliğini histopatolojik veriler ışığında belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmaya baş ve boyun bölgesinde kitle bulunan, kesin tanısı konulmuş ve MRG alınmış 86 hasta dahil edildi. Bu hastalarda tespit edilen ve histopatolojik olarak tanısı konulan 102 adet baş ve boyun kitlesi, benign ve malign olmak üzere iki grup altında sınıflandırıldırılmıştır. Daha sonra bu iki gruba ait MRG bulgularının (T1 ve T2 ağırlıklı görüntülerde homojenite ve sinyal intensitesi, kontrastlanma paterni, kitlenin kenar özelliği, invazyon durumu, septasyon ve lobülasyon varlığı, kistik/nekrotik alan varlığı ve kemik tutulumu varlığı ) baş ve boyun kitlelerinin benign – malign ayrımında olan rolü değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda değerlendirilen 102 lezyonun 34' ü (% 33.3) benign, 68'i (% 67.7) malign kitle özelliğindeydi. Çalışmamızda benign kitleler içerisinde en sık tespit edilen; pleomorfik adenom ve Thornwaldt kisti (n=6; % 17.6) idi. Malign kitleler içerisinde ise en sık tespit edilen yassı hücreli karsinomdu (n=21; % 30.9).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study; determine the magnetic resonance imaging (MRI) findings of the masses seen in the head and neck region and effectiveness of the MRI in separation of malignant from benign head and neck mass through the histopathological datas. Materials and Methods: In this retrospective study, 86 patients were included who perfomed MRI because of head and neck mass and definitively diagnosed. After classified into two groups including benign and malignant that detected and histopathologically approved 102 head and neck mass in these patients, evaluated the MRI findings (homogeneity and signal intensity in T1 and T2-weighted images, contrast enhancement pattern, margin property of the masses, invasion,presence of cystic / necrotic area, septation and lobulation and bone involvement) and the role in the separation of head and neck malignant masses from benign ones with MRI. Results: In this study, 102 lesions were evaluated; 34 (33.3%) masses were benign and 68 (67.7%) were malignant masses. In our study, the most frequently detected in benign masses; Thornwaldt cyst and pleomorphic adenoma (n = 6; 17.6%), while the most frequently detected in malignant masses of squamous cell carcinoma (n = 21; 30.9%).