Benign paroksismal pozisyonel vertigoda vestibüler uyarılmış myojenik potansiyel (VEMP) ve video head ımpuls (VHIT)test bulguları
Vestibular evoked myogenic potentials(VEMP)and video head i̇mpuls(VHIT)findings in benign paroxysmal positional vertigo
  1. Tez No: 433306
  2. Yazar: SERAP ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
BPPV en yaygın periferik vestibüler sistem hastalığıdır. Kanalolitiazis ve kupulolitiasiz kabul edilen iki teoridir. BPPV'de vestibüler testlerin klinik önemi bilinmektedir. Çalışmamızda posterior kanal BPPV'de cVEMP, oVEMP ve vHIT bulguları incelenmiş ve Epley manevrasının bu testlerde oluşturduğu değişiklikler değerlendirilmiştir. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi KBB Kliniği'nde, yürütülen çalışmaya Dix-Hallpike testi (DHT) ile posterior kanal BPPV tanılı 36 hasta alındı. Otolojik ve nörootolojik hastalık hikâyesi olmayan 42 gönüllüden kontrol grubu oluşturuldu. Çalışma ve kontrol grubuna tedavi öncesi cVEMP, oVEMP ve vHIT'leri yapıldı. Testlerden sonra hasta gruba Epley manevrası uygulandı. Manevra sonrası iyileşme gözlenen hastalara testler tekrar edildi. cVEMP testinde; P1 ve N1 dalgaların latansları, P1-N1 amplitüdleri ve iki kulak arasındaki asimetri oranları analiz edildi. oVEMP testinde N1 ve P1 dalgaların latans ve amplitüdleri değerlendirildi. vHIT'de ise; infrared kamera kullanılarak etkilenen posterior kanaldaki kazançlar, tedavi sonrası ve normatif veriler ile karşılaştırıldı. cVEMP testinde tedavi öncesi ile sonrasındaki değerler kontrol grubuna göre karşılaştırıldığında P1ve N1 latanslarında anlamlı farklılık bulunmadı. Tedavi öncesi 84,75 μV ve sonrası 89,64 μV olan P1-N1 amplitüdü kontrol grubundaki 110,39 μV olan P1-N1amplitüdüne göre anlamlı şekilde düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
BPPV is the most common peripheric vestibular system disorder. Canalolithiasis and cupulolithiasis are two accepted theories. Clinical importance of vestibular tests are known in BPPV. In our study cVEMP, oVEMP and vHIT findings of posterior canal BPPV were examined and changes by Epley maneveur in these tests were measured 36 patients with the diagnosis of posterior canal BPPV by Dix –Hallpike test (DHT) were included our study which was conducted in Dışkapı Yıldırım Beyazıt Educational Research Hospital, ENT Clinic. Control group was formed with 42 voluntary participants without othological and neurotoloygical disorder history. cVEMP, oVEMP ve vHIT were measured in both study and control group before treatment. Epley maneveur was applied to the study group after tests. Tests were reapplied to patients in whom recovery was observed after maneveur In cVEMP test; P1 and N1 wave latencies, P1N1 amplitudes and assymetry ratios between two ears were analyzed. In oVEMP test, latencies and amplitudes of N1 and P1 waves were measured. In vHIT, gain in effected posterior canal were compared to after treatment and normative data by use of infrared camera. In cVEMP test, when values before and after treatment were compared with control group, there was no significant differance P1 and N1 latencies.