Genç daimi dişlerin amputasyon tedavisinde iki farklı materyalin etkinliğinin değerlendirilmesi
Comparision effectiveness of two pulpotomy agents in young/immature permanent TEETH
  1. Tez No: 433341
  2. Yazar: DERYA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞEN TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu klinik çalışmada, beyaz mineral trioksit agregat (B-MTA) ve bioagregat (BA) simanlarının genç daimi dişlerde amputasyon ajanı olarak klinik ve radyografik açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Yaşları 7-11 (ortalama 8,7) arasında olan 32 çocuk hastanın travmatik pulpal açılım gözlenen 38 genç daimi diş çalışmaya dâhil edilmiştir. Seçilmiş dişler rastgele gruplara ayrılarak amputasyon ile tedavi edilmişlerdir. Hastalar klinik ve radyografik takip için 6'şar aylık aralıklarla çağırılmıştır. Elde edilen klinik ve radyografik verilerin istatistik analizinde Kaplan Meier, Mann-Whitney U, Log Rank, Pearson Ki-Kare, bağımsız değişkenler T ve Fisher'ın Kesin Olasılık testleri kullanılmıştır. Bulgular: Hastalar ortalama 20,2 ± 12,3 ay (6-48 ay) takip edilmiştir. Her iki grupta da tedavi başarılı bulunmuştur ve gruplar arasında klinik ve radyografik başarı açısından istatistiksel anlamda fark bulunamamıştır (p>0,05). B-MTA grubundan 16 dişte koronal renklenme gözlenirken, BA grubunda hiçbir olguda renklenme görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this clinical study was to compare clinically and radiographically White Mineral Trioxide Aggregate (W-MTA) and BioAggregate (BA) as a pulpotomy agent in young permanent teeth. Material and Method: Thirty-two children aged 7-11 years (mean age 8.7 years) with 38 immature permanent teeth with complicated crown fractures were included. All selected teeth were treated one of the test material and then restored with composite resin. The children were recalled for clinical and radiographic evaluations with 6-months intervals. The statistical analysis of clinical and radiographic data was performed using Kaplan Meier, Mann Whitney U, Log Rank, Pearson Chi-Square, independent samples T and Fisher's Exact tests. Results: The patients were under controlled mean 20.2 ± 12.3 months (6-48 months). The treatment was successful in both groups and there were no statistically significant difference between the groups for clinical and radiographical success criteria (p>0.05). Sixteen teeth of W-MTA samples showed grey coronal discoloration whereas BA group had no coronal discoloration.