Genç daimi dişlerin tedavisinde kullanılan mineral trioksit agregat (MTA) uygulamasının klinik başarısının değerlendirilmesi
Treatment outcomes of mineral trioxide aggregate application in theimmature permanent teeth
- Tez No: 750447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN EREN GİRAY, DOÇ. DR. IŞIL ÖZGÜL KALYONCU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Bu çalışmada genç daimi dişlerde MTA'nın çeşitli klinik uygulama yaklaşımlarında 2 yıllık başarısının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya fakültemizde 2018-2020 tarihleri arasında genç daimi dişlere MTA kullanılarak direkt pulpa kuafajı, amputasyon, apeksifikasyon ve rejenerasyon tedavilerinden en az biri uygulanmış, 2 yıllık klinik ve radyolojik takibi bulunan, 6-13 yaşları arasında 128 hasta dahil edildi. 12, 18 ve 24. aylara ait radyoloji görüntülerinde, periapikal indeks (PAI), Cvek kök gelişim durumu, lamina dura/PDL aralığı durumu ve internal/eksternal kök rezorpsiyonu bulguları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to retrospectively evaluate 2-year success of MTA application in immature permanent teeth. Materials and Methods: 128 patients aged 6-13 years, who had a 2-year clinical and radiological record in hospital database, were included in the study. Direct pulp capping, pulpotomy, apexification or regenerative endodontic treatment clinical applications were performed in immature permanent teeth using by MTA between 2018-2020. Periapical index (PAI), Cvek root development stage, lamina dura/PDL and internal/external root resorption findings were evaluated in radiology images of 12, 18 and 24 months.