İmplant üstü hareketli protezlerde çiğneme performansının değerlendirilmesi
Evaluation of chewing performance with implant supported overdentures
  1. Tez No: 433352
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞAĞAOĞLU DEMİREKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SÜHA TÜRKASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Diş eksikliği, bireylerin estetik özelliklerini, fonksiyon ve fonasyonlarını kötü yönde etkilemektedir. Özellikle tam dişsizlik vakalarında, hazırlanacak protezler, çiğneme fonksiyonunu etkinleştirip kolaylaştırarak hayat kalitesini yükseltmelidir. Tam protez kullanan hastaların büyük bölümü özellikle alt protezlerin tutuculuğu ve stabilitesinden şikayetçidirler. Tam protez kullanımıyla çiğneme kas aktivitelerinde belirgin bir azalma olduğu bilinmektedir. Tam protez kullanan hastaların, hasta memnuniyetini artırmak amacıyla birçok yöntem denenmiş ve implant destekli tam protezlerle hasta memnuniyetinin belirgin bir düzeyde arttığı görülmüştür. Uygulanan tam protezlerin implant yardımıyla stabilitesinin arttırılması ile kas aktivitelerinde artış sağlanarak, tam protez kullanan hastaların çiğneme etkinliklerinin artırılması amaçlanmıştır. Anatomik koşullar göz önüne alınarak, tam dişsiz hastaların her iki çenesine de 2 adet implant yerleştirildi. İmplantların osseointegrasyonunun ardından protezleri uygulandı. Protezlerin uyum süreci olan 1 aylık kullanımdan sonra test materyali olarak ceviz verildi, hastalar tarafından çiğnemeleri istendi ve hastaların çiğneme performanslarının değerlendirilmesi amacıyla, elek analizi yöntemi kullanıldı. Bu işlem sırasında hastaların masseter kaslarına yüzeyel EMG uygulandı. Bu testler, implant destekli hareketli protez hastalarının dışında, tam protez ve tam dişli hastalara da uygulandı. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, hasta gruplarından çiğneme siklüsleri esnasında alınan EMG sonuçları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak, hasta grupları arasında alınan tüm EMG ölçümlerinde tam dişli grubun değerleri daha yüksektir. İDHP ile TP grupları arasında her ne kadar istatistiksel olarak bir farklılık bulunmasa da uygulamada bu iki grup ortalaması arasındaki farkın yüksek olduğu İDHP 'ler ile daha yüksek değerler kaydedilmiştir. TP ve İDHP hastalarının değerleri birbirine yakın ancak İDHP'nin daha yüksek değer göstermesi daha hızlı adaptasyon olması ve/veya implantın varlığı nedeniyle kemik içindeki derin duyu reseptörlerinin uyarılması ve adaptasyonu ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Hasta gruplarının elek üzerinde kalan materyal miktarlarının ortalamaları arasındaki farklılıklar değerlendirildiğinde, istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Tam protez kullanan hasta grubu elek açıklığı en geniş olan 8 nolu elekte en yüksek değeri göstermiştir. Bu veriye göre tam protez hastalarının daha küçük boyutlara test materylini getirebilecek yeterli çiğneme performansının olmadığını göstermektedir. Daha dar açıklığa sahip olan 45-60 nolu eleklerde İDHP hastalarının TD hastalarıyla benzer sonuçlar göstermesi, İDHP hastalarının implantın retansiyona ve stabilteye katkı sağlaması nedeniyle daha iyi çiğneme performası gösterdiğini ve hastaların daha stabil protezler ile daha rahat çiğneyebildiklerini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Missing teeth affects aesthetic characteristics of individuals besides the function and phonation in a bad way. Especially, in the case of edentulous patient, prepared dentures activate the chewing function, and they also facilitate. What's more, they improve the quality of life for individuals. The majority of patinets treated with complete dentures are particularly suffering from the lower denture retention and stability. It is known that a marked decrease in activity of the muscles of mastication with the use of complete dentures. Many methods have been tried to increase the satisfaction of patients using complete dentures and a significant degree of patient satisfaction has been shown to increase in complete dentures to implant – supported prosthesis. Patients treated with complete dentures are intended to increase the chewing effiency with providing an increase in muscular activity by increasing the stability with the help of implant in implement the complete dentures. According to anatomical conditions, 2 implants were placed in both jaws for edentulous patients. Following the osteointegration, prosthesis are performed. After 1 month use of the prosthesis, which is the adaption process, test material was given as walnut. Patients were asked to chew and sieving analysis method was used for evaluating the chewing performances. During this process, applied the surface EMG of the masseter muscle of patients. These tests, outside of patients treated with implant supported and removable prosthesis, it was administered patients in full gear and complete dentures. When the results are evaluated, a significant statistical difference between the EMG results obtained from patients during the chewing cycle was not found. However, although statistically significant difference does not exist; the value of the full natural teeth is higher than other group. Although statistically significant difference does not exist between IDHP and TD group; the value of the IDHP group is higher than TD group in practicall was recorded. The values of TP and IDHP close to each other but IDHP group demonstrate higher value and are thought to be more rapid adaptation to dentures because of related to the stimulation and adaptation of the deep sensory receptors in the bone due to the presence of the implant. When groups were evaluated the results of the differences between the mean of the amount of material remaining on the sieve, a significant statistical difference was found. TP group was showed highest value in the widest sieve (mesh size of 8) . According to this data TP group have not sufficient chewing performance to bring test materyal to smaller size. IDHP group showed similar results with the TD group in more narrow opening sieve (mesh size of 45 and 60),according to this data IDHP group can chew more comfortable due to implant retention and with more stable prothesis with the help of implants retention and also implant contribute to stability.