Obez IVF hasta gruplarında oosit toplama işlemi (OPU) sonrası folikül sıvısı ve granüloza hücrelerinin immünositokimyasal ve moleküler yöntemlerle incelenmesi
The examination of follicular fluid and granulosa cells in obese IVF patient groups after oocyte pick up (OPU) with immunocytochemical and molecular techniques
- Tez No: 433376
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA YARDIMOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Obez IVF Hasta Gruplarında Oosit Toplama İşlemi (OPU) Sonrası Folikül Sıvısı ve Granüloza Hücrelerinin İmmünositokimyasal ve Moleküler Yöntemlerle İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı VKİ'lerine göre hasta grupları arasında folikül sıvısında leptin, ghrelin, adiponektin, TNF-α, E2, insülin değerleri ve granüloza hücrelerinde leptin, ghrelin, adiponektin, TNF-α immunfloresan ekspresyonlarının, serum hormon parametreleri ile oosit ile embriyo sayısı ve kalitesi, gebelik durumu, eve bebek götürme ile ilişkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamıza katılan 86 kadın hasta; VKİ'lerine göre N, FK, OB olarak sınıflandırıldı. Menstrüel siklus 3.gün hormonları, AMH, Homa-IR değerleri, hCG günü endometriyum kalınlığı, oosit ile embriyo sayı ve kaliteleri, fertilizasyon ve implantasyon oranları, gebelik durumu ve süreçleri ile eve bebek götürme oranları, hastaların eşlerinin VKİ'leri ve sperm parametreleri kaydedildi. OPU sonrası alınan folikül sıvılarında ve granüloza hücrelerinde leptin, ghrelin, adiponektin ve TNF-α; folikül sıvı E2 ve insülin parametreleri incelendi. ICSI işlemi sonrası günlük olarak embriyo gelişimleri takip edildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan kadın hastaların VKİ'leri arttıkça, gebelik oranlarında azalma görüldü (N:%43,33, FK:%36,67,OB%20). Kadın VKİ arttıkça, eve bebek götürme oranının ciddi oranda azaldığı görüldü (N:%81,82, FK:%9,09, OB: :%9,09).
Özet (Çeviri)
The Examination of Follicular Fluid and Granulosa Cells in Obese IVF Patient Groups After Oocyte Pick Up (OPU) with Immunocytochemical and Molecular Techniques Objective: The aim of this study is to examine the relationship with the patient groups according to the BMI, leptin, ghrelin, adiponectin, TNF-α, E2, and insulin levels of follicular fluid and leptin, ghrelin, adiponectin, TNF-α immunofluorescence expression of the granulosa cells between the number of embryos and oocytes with serum hormone parameters and pregnancy status and take home baby. Methods: 86 female patients which are N, OW and OB, participated in our study according to BMI. Menstrual cycle day 3 hormones AMH, Homa-IR values, hCG day endometrial thickness, oocyte and embryo number and quality, fertilization and implantation rates, pregnancy status and process of take baby home ratio, BMI and sperm parameters of the husband of the patients were recorded. After the OPU, follicular fluid and granulosa cells of leptin, ghrelin, adiponectin and TNF-α; E2 and insulin parameters of follicular fluid were examined. After ICSI embryo development was monitored daily. Results: Female patients who participated in our study, showed decreased as BMI increased pregnancy rates (N: 43.33%, OW: 36.67%, OB: 20%). Increased BMI; take home baby rate of women has decreased significantly (NW: 81,82%, OW: 9.09%, OB: 9.09%).