PTZ ile indüklenen konvulsif nöbetlerde adenozin-sitokin ilişkisi
Adenosine- cytokine relationship in convulsive seizures induced with PTZ
  1. Tez No: 433382
  2. Yazar: FAZİLET DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURBAY ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç; Adenozinerjik sistem, sitokinler ve oksidan-anti oksidan mekanizmalar epilepsi gibi pekçok nörolojik hastalığın patogenezine karışmaktadır. Bu çalışmanın amacı PTZ ile oluşturulan nöbet aktivitesi üzerine kafein ve adenozinin etkisini araştırmak ve bu etkiyle ilişkili olabilecek sitokin düzeyleri ve oksidatif parametreleri incelemektir. Yöntem; Wistar albino ırkı erkek ratlarda 60 mg/kg PTZ ile jeneralize tonik klonik nöbetler oluşturuldu. Kafein ve adenozin kullanılarak nöbet aktivitesi modüle edildi. Nöbet aktivitesinden sonra TNF-α, IL-1β, IL-6 seviyeleri beyin dokusunda, MDA, GSH ve NO seviyeleri beyin dokusu ve periferik kanda belirlendi. Bulgular; PTZ injeksiyonu ile konvulsif nöbetler oluşturuldu. Adenozinin, PTZ ile oluşturulan nöbetlerde nöbet başlangıcını anlamlı olarak geciktirdiği (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective; Adenosinergic system, cytokines and oxidant-antioxidant mechanisms are thought to be involve in the pathogenesis of many neurological diseases such as epilepsy. The aim of this study is to investigate the effect of adenosine and caffein on seizure activity induced by PTZ, and analyse cytokine levels and oxidant parameters that might be associated with this effect. Method; Generalized tonic-clonic seizures were induced with 60 mg/kg PTZ in male Wistar Albino rats. The effect of adenosine and caffeine on seizure activity were investigated. TNF-α, IL-1β, IL-6 levels in brain tissue and MDA, GSH, NO levels both in brain tissue and peripheral blood have been determined after seizure activity. Results; Convulsive seizures were generated with PTZ injection. It is observed that adenosine significantly delayed seizure onset (p0,05).