Alkollerin elektrooksidasyonunda çeşitli metallerin katalitik etkinliğinin incelenmesi
The Investigation of the catalytic effects of various metals upon the electrooxidation of alcohols
  1. Tez No: 6737
  2. Yazar: MEHMET LEVENT AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE KABASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
. ÖZET Doktora Tezi ALKOLLERİN ELEKTROOKSİDASYONUNDA ÇEŞİTLİ METALLERİN KATALİTİK ETKİNLİ?İNİN İNCELENMESİ Mehmet Levent AKSU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Melike KABASAKALO?LU 1989, Sayfa: 169 Jüri: Prof.Dr. M.Kabasakaloğlu Prof.Dr. A. Yıldız Prof. Dr. İ. Biryol Bu çalışmada dönüşümlü voltametre tekniği kullanarak Pt, Pd, Rh ve ir gibi soy metaller ile Ag, cu., Ni, Co, mo ve. w gibi soy olmayan metallerin 1- ve 2-propanolun İN KOH içindeki elektrooksidasyonu üzerindeki katalitik etkinliği araştırıldı. Mo ve w'nun alkali ortamda büyük bir passiflik11 göstermesi nedeniyle bu metaller üzerindeki oksidasyon asidik ortamda gerçekleştirildi. Ayrıca Ptz/Pt elektrot kullanarak elektrot üzerinde tek tabaka şeklinde biriktirilmiş Ag, Ni, ve cu gibi adatoraların katalitik etkinliği incelendi. Elde edilen sonuçlara göre 1-propanol Pt., Ag, cu ve Co 'da ilk ve yüksek değerli oksitlerin oluştuğu bölgelerde oksidasyona girmektedir. Metaller elektrokatalitik açıdan ilk oksit bölgesinde Co>Ag>pt.>Cu yüksek değerli oksit bölgesinde ise cu>Co>Ag>Ni>Pt sırasını takip etmektedir, ir ve Rh ise hiçbir etkinlik göstermemekte mo ve w'da asidik ortamda et kili olmaktadır. 2-Propanol ise yalnızca pt'nin tersinir yapıdaki oksit bölgesinde oksitlenmektedir. Pd, Rh*, ir, Ag ve Cu'da hiçbir katalitik etkinlik gözlenmemiş Ni ve co'da ise yüksek değerli oksit bölgesine azda olsa bir etkinlik görülmüştür. Diğer taraftan 2-propanol asidik ortamda mo üzerinde etkin bir şekilde oksitlenmektedir. Metal çiftleri içinde en etkininin Pt-Ag çifti olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Alkoller, elektrooksidasyon, elektrokatalizör.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis THE INVESTIGATION OF THE CATALYTIC EFFECTS OF VARIOUS METALS UPON THE ELECTROOXIDATION OF ALCOHOLS Mehmet Levent AKSU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Melike KABASAKALO?LU 1989, Page: 169 Jury: Prof.Dr.M.Kabasakaloğlu Prof.Dr. A. Yıldız Prof.Dr.î.Biryol In this study the electrocatalytic activities of noble metals such as pt, pd, Rh. and ir and non-noble (base) metals such as Ag, cu, Co, Mo- and w upon the electrooxidation of 1-and 2-propanol in in koh, using cyclic voltametry were investigated. The electrooxidations of these alcohols on MoIV and W were carried out in acidic medium, since these metals exhibited great passivity in alkaline media. The catalytic effects of ad-atoms such as Ag, Ni. and cu deposited as mono- layers upon Ptz/Pt electrode were also examined. According to the results obtained 1-propanol is oxidised in two regions on pt, Ay, cu and Co where inital and higher oxides are formed. The metals follow the following or ders with respect to their electrocatalytic activities: (iJin initial oxide region co>Aq>Pt >Cu. (ii)in the higher oxide re gion, cu >co >Aq>Ni.>pt. Rh and rr did not show any catalytic ac tivity while Mo and w showed activities in acidic medium. 2-propanol was oxidised on Pt only in the region where the reversible oxide forms. Pri, Rh., ir, Aq and Cu did not show any activity at all. Ni and Co showed a little ac tivity in the higher oxide region. On the other hand 2-pro panol was effectively oxidised on Mo in acidic medium. The highest electrocatalytic activity was found to be shown by Pt-Ag couple among the metal couples investigated KEY WORDS: Alcohols, electrooxidation, electrocatalysis,