Ratlarda kronik stresin hipokampus dokusu üzerine morfolojik etkisinin incelenmesi
Investigation of morphological effects of chronic stress on the hippocampus tissue in rats
- Tez No: 433383
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda, sıçanlarda hipokampus'un kronik strese karşı oluşturduğu morfolojik yanıtın dokunun boyutlarına ve dokunun alt birimlerindeki hücre sayılarına etkisini göstermeyi amaçlamaktayız. Stres etkeni olarak, çalışmamızda kronik öngörülemeyen stres modeli kullanılmıştır. Kontrol grubunda 8 adet ve deney grubunda 9 adet olmak üzere toplam 17 adet Wistar albino türü sıçan kullanılmıştır. Deney grubuna, 8 farklı stres etkeninden oluşan stres protokolü 4 hafta süre ile uygulanmıştır. Perfüzyon işlemi uygulanmış sıçanların beyin dokuları çıkartılmış ve koronal hipokampus doku kesitleri alınmıştır. Sağ ve sol hipokampus morfolojileri ışık mikroskobisi ile histolojik olarak incelenmiştir. Hücre sayısı ve doku kalınlıkları kontrol grubu ve stres grubu arasında karşılaştırılmıştır. İstatistiksel olarak normal dağılıma uygunluk gösteren veriler için parametrik test olan bağımsız iki topluluk ortalamasına dayalı iki örneklem t testi uygulanmıştır. Sonuç olarak, kontrol grubu ile stres grubu arasında hipokampus'un gyrus dentatus alanlarında bulunan polimorf hücre sayılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır. Sol hipokampus için stres grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında; p. 0,019 değeri ile stres grubundaki hipokampus hücre sayılarında anlamlı fark ve artış bulunmaktadır. Sağ hipokampus alanları için çalışma grupları karşılaştırıldığında; p. 0,021 değeri ile stres grubundaki hayvanların gyrus dentatus bölgesindeki hücre sayıları arasında anlamlı istatistiksel fark bulunmaktadır. Kronik öngörülemeyen stres modeli ile hipokampus'un gyrus dentatus bölgesinde bulunan hücre sayıları arasında istatistiksel bir ilişki bulunmaktadır. İlgili stres model, sıçanların hem sağ hem de sol gyrus dentatus bölgelerinde polimorfik hücre sayılarında artışa sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Morphological Effects Of Chronic Stress on The Hippocampus Tissue in Rats In our study, we aim to show the impact of the size of the tissue and the number of tissue subunits cells of morphologic response which generated against chronic stress in the hippocampus of rats. As a stress factor in our study, chronic unpredictable stress model is used. In the control group 8 pieces and in the experimental group 9 pieces for a total of 17 Wistar albino rats were used. The experimental group was administered with the stress protocol with 8 different stres factors for 4 weeks. The brain tissue of perfusion procedure applied rats was removed and coronal hippocampal tissue sections were taken. The right and left hippocampal morphology were examined histologically by light microscopy. Cell numbers and tissue thickness were compared between the control group and stress group. For data conformig to statistically normal distribution, two-sample t test was performed based on the average of two independent communities parametric test. In conclusion, the number of polymorphonuclear cells present in the hippocampus gyrus dentate area are statistically significant differences between the control group and the stress group. Compared with the control group and stress group for the left hippocampus; in stress group cell number of hippocampus are significant differences and an increase with p. 0,019 value. Compared working groups for the right hippocampus areas; with p. 0,021 value, animals in the stress group has a statistically significant difference between the number of cells in the gyrus dentate. Chronic unpredictable stress model is a statistical relationship between with the number of cells located in the hippocampus gyrus dentate. Related stress model, in the number of polymorphic cells in the both right and left gyrus dentate of rats leads to an increase.