Deneysel rat politravma modelinde intraperitoneal ve intravenöz mezenkimal kök hücrenin inflamatuar yanıt ve kemik, karaciğerdeki doku iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of intraperitoneal and intravenous mesenchymal stem cells on inflammatory response and bone, liver tissue healing in experimental polytrauma rat model
- Tez No: 433388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, İlk ve Acil Yardım, Orthopedics and Traumatology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Travma Dünyada genç nüfusun en sık ölüm nedenidir. Çalışmamızda sıklıkla karşılaşılabilen kazalara (trafik kazası, yüksekten düşme) en yakın politravma modeli oluşturmaya çalışılarak, travmaya ikincil endokrin metabolik, ve inflamatuar yanıtlar göz önünde bulundurularak mezenkimal kök hücrenin karaciğer ve kemikteki doku iyileşmesi üzerine etkileri araştırılması amaçlanmıştır. Deneysel Çalışmada 20 adet verici dişi rat femur ve tibialarında mezenkimal kök hücre elde edilmiştir. Wistor Albino cinsi 250-300 gram ağırlığında 56 erkek rat kullanıldı. Genel anestezi sonrasında ratlar iki gruba ayrılarak politravma (karaciğer ve kemik) (n=28) ve karaciğer travması (n=28)oluşturuldu. Travma oluşturulan ratlara intravenöz (IV) ve intraperitoneal (IP) olarak mezenkimal kök hücre (1.106 hücre/kg) enjekte edildi. Politravma uygulanan ratlara 36. Saat ve 5.gün ise sırayla intravenöz mezenkimal kök hücre (grup 1, n=7), intraperitoneal mezenkimal kök hücre (grup 2, n=7), intravenöz serum fizyolojik (grup3, n=7)ve intraperitoneal serum fizyolojik (grup 4, n=7) uygulandı. Karaciğer travması oluşturulan ratlara 36. Saat ve 5.gün sırayla intravenöz mezenkimal kök hücre (grup 5, n=7), intraperitoneal mezenkimal kök hücre serum fizyolojik (grup 6, n=7), intravenöz serum fizyolojik (grup 7, n=7)ve intraperitoneal serum fizyolojik (grup 8, n=7) uygulandı. Ratlar çalışma boyunca ayrı ayrı havalandırılan kafeslerde takip edildi. Travma sonrası 21.gün ratlar sakrifie edildi, kardiyak ponksiyon ile kan örenekleri alındı, karaciğer, tibia ve fibula total eksize edildi. Kan örneklerinde tam kan (beyaz küre, hemoglobin, trombosit), C-reaktif protein (CRP), glukoz, alanine aminotransferaz (ALT), aspartate aminotransferaz (AST), albumin, kan gazı analizi ve travma markerlerinden interlökin-1 Beta (İL-1B), interlökin-6 (İL-6), tumor necrosis factor alfa (TNF alfa) tayini yapıldı. Total olarak rezekte edilen karaciğer ve kemik dokuların histopatolojik incelemeleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Trauma is the most common cause of death of young people in the world. In our study, we aimed to create the closest polytrauma experimental model and investigate the effect of mesenchymal stem cells on liver and bone tissue healing by considering trauma secondary endocrine metabolic, and inflammatory responses. Mesenchymal stem cells were obtained from 20 female donor rats femurs and tibias. 56 male Wistar albino rats weighing 250-300 g were usedfor the experimental study. After general anesthesia, rats were divided into two groups, polytrauma (liver and bone) (n = 28), and liver trauma group (n = 28). Rats were injected mesenchymal stem cells (1.106 cells / kg) intravenously (IV) and intraperitoneally (IP). At 36 hours and 5th day after surgey, rats with polytrauma received intravenous mesenchymal stem cells (grup1, n = 7), intraperitoneal mesenchymal stem cells (group 2, n = 7), intravenous saline (group 3, n = 7) and intraperitoneal saline (group 4, n = 7), At 36 hours and 5th day after surgey, rats with liver injury received intravenous mesenchymal stem cells (grup 5, n = 7), intraperitoneal mesenchymal stem cells (group 6, n = 7), intravenous saline (group 7, n = 7), intraperitoneal saline (group 8, n= 7). The rats were monitored throughout the study in individually ventilated cages. At day 21 after surgery, after cardiac ponction for laboratory studies, the rats were sacrificed by exsanguination, and liver, tibia and fibula were excised. Whole blood count (white blood cells, hemoglobin and platelets), C-reactive protein (CRP), glucose, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), albumin, from blood gas analysis and trauma markers interleukin-1B (IL-1B ), interleukin-6 (IL-6), tumor necrosis factor alpha (TNF alpha) was carried out. Histopathologic examination of liver and bone tissue were evaluated.