Doğumsal anomali nedeni ile ameliyat edilen çocukların 'Erken Gelişim Evreleri Envanteri' ve 'Erken Gelişim Evreleri Envanteri Sosyal Duygusal Gelişim Envanteri' ile değerlendirilmesi
Evaluation of children operated for congenital anomalies with 'Erken gelisim evreleri envanteri' and 'Erken gelisim evreleri envanteri sosyal duygusal'
- Tez No: 433393
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Doğumsal Anomali Nedeni ile Ameliyat Edilen Çocukların“Erken Gelişim Evreleri Envanteri'' ve ”Erken Gelişim Evreleri Envanteri Sosyal Duygusal Gelişim Envanteri'' ile Değerlendirilmesi Amaç: Doğumsal anomali nedeni ile ameliyat edilen çocukların salt cerrahi girişimlerinin yapılmasının yanında gelişimsel süreçlerinin incelenmesi günümüzde önem kazanmıştır. Bu çocuklar birçok yönden gelişimsel sorunlar yaşamaya aday olarak kabul edilirler. Tedavideki temel hedef yaşam oranını arttırmakla birlikte bu çocukların sağlıklı yaşıtlarına benzer büyüme gelişme ölçülerine sahip olmasını sağlamaktır. Kliniğimizde özofagus atrezisi, intestinal atreziler, anorektal malformasyon ve Hirschsprung hastalığı nedeni ile ameliyat edilen çocukların aylarına göre uygulanan anketlerle nörogelişimsel durumunu ortaya koymak amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya kliniğimizde 2011-2015 yılları arasında doğumsal anomali nedeni ile ameliyat edilmiş, ek anomalisi olmayan, kromozom anomalisi bulunmayan ve herhangi bir sendromun parçası olarak yer almayan, özofagus atrezisi (n=11), intestinal atreziler (n=6), anorektal malformasyonlar (n=11), ve Hirschsprung hastalığı (n=5) olarak dört grupta farklı yaşlardaki 33 çocuk (17E,16K) ve anne-babaları katılmıştır. ASQ ve ASQ-SE (Ages and Stages Questionnaire ve Ages and Stages Questionnarie Social-Emotional) testlerinin ülkemizde geçerlilik ve güvenilirliği kanıtlanmış EGE ve EGE-SD (Erken Gelişim Evreleri Envanteri ve Erken Gelişim Evreleri Sosyal-Duygusal Gelişim Envanteri) anketleri değerlendirme ölçeği olarak seçilmiş olup ayına uygun anketler tek bir çocuk cerrahisi hekimi tarafından ebeveynlerine yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmaya katılan ailelerin sosyoekonomik özellikleri birbirine benzer olup çoğu düşük sosyoekonomik düzeydedir. Bulgular: Anket sonuçlarına göre 33 çocuğun 24'ünün (%72,7) kendi yaş grubu ortalamasından çok daha düşük puanlar aldıkları gözlenmiş olup ilgili alan uzmanınca değerlendirmeye ihtiyaçları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Children Operated for Congenital Anomalies with 'Erken Gelişim Evreleri Envanteri' and ''Erken Gelişim Evreleri Envanteri Sosyal Duygusal'' Aim: Nowadays, analysing the developmental outcome of children who were operated for congenital anomalies gaining popularity as well as their surgical management. Children operated for congenital anomalies are the candidates for neuro developmental risks. The aim of the management is not only to raise the survival rates but also to supply a good neurodevelopmental outcome as their healthy peers. We aimed to establish the neurodevelopmental outcome of patients including esophageal atresia, intestinal atresia, anorectal malformations and, Hirschsprung disease by questionnaires, suitable for their ages. Method: Thirty three children (17M,16F) not being syndromic without additional or chromosomal anomalies, who were operated for congenital anomalies including esophageal atresia (n=11), intestinal atresia (n=6), anorectal malformations (n=11), Hirschsprung disease (n=5) in our department between 2011-2015 were included to the study. The validity and reliability of ASQ and ASQ-SE (Ages and Stages Questionnaire, Ages and Stages Questionnaire Social-Emotional) questionnaires has been shown in Turkey and EGE (Early Developmental Envantory) and EGE-SD)Early Developmental Envantory Social Emotional) forms are chosen for this study and administered by a single pediatric surgeon to thirty three parents face to face with monthly advisable forms of questionnaires. Families similar with socioeconomic status were included in the study and most of them were in low socioecenomoic status. Results: According to the findings of the survey; twenty four children (72,7%) achieved lower scores from average of their group of age and need intervention from concerned expert.