Allojeneik hematopoietik kök hücre nakli yapılan akut lösemili hastalarda indirgenmiş yoğunluklu hazırlama rejimi ile miyeloablatif hazırlama rejiminin transplant sonuçlarına etkisinin karşılaştırılması
Comperative outcomes of reduced intensity conditioning (RİC) regimen and myeloablative conditioning (MAC) regimen in allogeneic hematopoietic stem cell (ALLO-HSCT) transplantation for patients with acute leukemia
  1. Tez No: 433401
  2. Yazar: EMİNE GÖZDE AYDEMİR GÜLÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN GÜRMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Allojeneik Hematopoietik Kök Hücre Nakli Yapılan Akut Lösemili Hastalarda İndirgenmiş Yoğunluklu Hazırlama Rejimi İle Miyeloablatif Hazırlama Rejiminin Transplant Sonuçlarına Etkisinin Karşılaştırılması Giriş ve Amaç: Hematopoietik KH nakli, hematopoietik maligniteler başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. İYHR'lerinin geliştirilmesi ile özellikle yaşlı, yoğun sitotoksik rejimlerin kontrendike olduğu ve ciddi komorbiditeleri olan hastalarda da HKHN uygulamasına olanak sağlanmıştır. Çalışmamızın amacı, hastanemiz Hematoloji Bilim Dalı'nda izlenen Allo-HKHN yapılmış Akut Lösemi hastalarında hazırlama rejimlerinin nakil sonuçlarına etkisinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamızda, Haziran 1988-Haziran 2015 tarihleri arasında allo-HKHN yapılan 490 akut lösemi hastasının verileri geriye dönük olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda medyan takip süresi 20,5 (min:1-maks:317) ay; 1 yıllık genel sağkalım hızı %62,9, relapssız sağkalım hızı ise %41,8'di. Hastaların %90,4'ünde MHR; %9,6'sında İYHR kullanılmıştır. İYHR uygulanan hastaların hem genel hem de relapssız sağkalım hızı MHR uygulananlardan düşüktü. MHR uygulanan hastalarda; kronik GVHH gelişenlerin genel sağkalım hızı gelişmeyenlerden yüksekti.
Özet (Çeviri)
Comperative Outcomes Of Reduced Intensity Conditioning (RIC) Regimen And Myeloablative Conditioning (MAC) Regimen in Allogeneic Hematopoietic Stem Cell (Allo-HSCT) Transplantation For Patients With Acute Leukemia Introduction and Aim: HSCT is approved in the treatment of many diseases including hematopoietic malignancies. The development of RIC regimens enabled HSCT also for elderly patients who had contraindications for intensive conditioning The aim of this study is to evaluate the effects of conditioning regimens on outcomes of alllo-HSCT under supervion of the Department of Hematology. Method: In this study, we retrospectively analysed 490 acute leukemia patients who underwent allo-HSCT between June 1988 to June 2015. Results: In our study, the median observation time was 20.5 months (min:1, max: 317); 1-year overall survival (OS) rate was 62.9% wheras relapse free survival (RFS) rate was 41.8%. MAC was used in 90.4% and RIC was used in 9.6% of the patients. Both OS and RFS rate were lower in the patients treated with RIC. Among the patients treated with MAC, OS was higher in patients who developed chronic GVHD.