Febril konvülziyon geçiren çocuklarda profilaktik rektal diazepam tedavisinin etkinliği
Effectiveness of prophylactic rectal diazepam treatment in febrile seizure
- Tez No: 433400
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHİS DEDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Febril konvülziyon çocukluk çağında görülen en sık nörolojik bozukluk ve en sık görülen nöbet tipidir. Prognozu çok iyi olmakla birlikte tekrarlama riski ve epilepsi gelişme riski söz konusudur. Rektal diazepam profilaksisinin rekürrens riskini azalttığı yönünde çok sayıda çalışma mevcuttur ancak epilepsi gelişim riskini azaltmada etkisi olmadığı düşünülmektedir. Kliniğimizde FK rekürrens oranlarını azaltmak amacıyla yaklaşık 25 yıldır profilaktik diazepam tedavisi uygulanmaktadır ve bu çalışmada kliniğimizde 2005-2013 tarihleri arasında FK tanısı ile takip edilen çocuklarda, profilaktik diazepam tedavisinin FK rekürrensi ve epilepsi gelişimi üzerindeki sonuçlarını araştırmak amaçlanmıştır.2005-2013 yılları arasında kliniğimizde FK tanısı alan ve AÜTF Çocuk Nöroloji BD tarafından profilaktik rektal diazepam tedavisi başlanan 6 – 60 ay aralığındaki 229 hastanın dosyaları geriye dönük taranmıştır. Hastaların cinsiyeti, ilk nöbet yaşı, nöbetin tipi, ailede FK ve epilepsi öyküsü, diazepam tedavisi sonrası FK tekrarlama sayısı ve epilepsi gelişip gelişmediği, geliştiyse ne zaman geliştiği, hastaların EEG ve MR bulguları, geçirilen enfeksiyonun tipi hasta dosyaları taranarak retrospektif olarak incelenmiştir. Profilaktik rektal diazepam tedavisi başlanan hastaların; %24,9'unda FK rekürrensi görüldü. Profilaktik rektal diazepam tedavisi sonrası 1 rekürrens görülen hastaların %4,8'inde, 2 rekürens görülen hastaların %42,1'inde, 3 veya daha fazla rekürrens görülen hastaların ise %100'ünde epilepsi gelişimi gözlendi. Profilaktik tedavi sonrasında rekürrens görülmeyen hastaların hiçbirinde epilepsi gelişimi olmadığı saptandı. Profilaktik diazepam tedavisi sonrasında geçirilen rekürrens sayısı arttıkça epilepsi gelişme oranının arttığı saptandı. Çalışmamızda elde edilen veriler ile kliniğimizde uzun yıllardır uygulanmakta olan profilaktik rektal diazepam tedavisinin FK rekürrensini önlemede etkin olduğu ve rekürrens gözlenmeyen hastaların hiçbirinde epilepsi gelişimi olmaması sonucu ile rektal diazepam profilaksisinin epilepsi gelişimini önlemede etkisi olabileceği düşünülmüştür. Bu nedenle ailelere diazepam profilaksisinin düzgün anlatılması ve rekürrensi önlemenin ileri dönemde epilepsi gelişimini önleyebileceğinin önemi vurgulanmalıdır. Profilaktik diazepam tedavisinin epilepsi üzerine önleyici etkisinin olduğunun kesin olarak söylenebilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Febrile seizure (FS) is the most common neurological disorder in childhood and also the most common type of childhood seizure disorders. The prognosis of FS is favorable but sometimes the recurrent febrile seizures may occur and epilepsy may develop in some patients. There have been numerous studies that suggests rectal diazepam prophylaxis to reduce the risk of recurrence but it is believed that prophylactic rectal diazepam doesn't have an effect of reducing the risk of developing epilepsy. As many other clinics in the world, prophylactic rectal diazepam treatment have been used for about 25 years in our clinic to reduce the reccurrence rates. In this study, we aimed to investigate the effect of rectal diazepam prophylaxis on recurrence and epilepsy development of the children who had been diagnosed and followed as FS between 2005-2013. The 6-60 months aged patients whom diagnosed with FS and given prophylactic treatment with rectal diazepam by Pediatric Neurology between 2005-2013 were included in the study, other patients were excluded from the study. We retrospectively scanned the files of 229 patients who had taken prophylactic rectal diazepam treatment in our clinic between 2005-2013. Then we documented some informations that are gender, age of the first FS, type of the first FS, family history about FS and epilepsy, the recurrence number and epilepsy development after diazepam treatment, if epilepsy developed when it had, the first EEG and MR findings, type of infection during the first FS from the files. With these data, we investigated the effect of rectal diazepam prophylaxis on recurrence and epilepsy development. FK recurrence was observed in %24,9 of the patients treated with prophylactic rectal diazepam and FS didn't recur in %75,1 of the patients. After rectal diazepam prophylaxis, the patients who didn't develop recurrent FS also didn't develop epilepsy and it was found statistically significant. Subsequent epilepsy was observed in %45,6 of the patients who had recurrent FS after rectal diazepam prophylaxis. Subsequent epilepsy was observed in %4,8 of the patients who had 1 FS recurrence, %42,1 of the patients who had 2 FS recurrence and %100 of the patients who had 3 or more FS recurrence after rectal diazepam prophylaxis and it was found statistically significant. Consequently, if the number of recurrences after diazepam treatment increases, the risk of epilepsy development increases. In our study it was thought that prophylactic rectal diazepam treatment is effective in preventing recurrence of febrile seziure. And also we thought that there may be preventive effect of prophylactic rectal diazepam treatment on epilepsy development because of the patients who didn't develop recurrent FS also didn't develop epilepsy. Therefore it is very important to emphazise the importance of prophylactic treatment to the family, because preventing the recurrence may prevent the epilepsy. We need more studies to verify these findings and state that rectal diazepam prophylaxis may prevent epilepsy development.