Behçet üveitlerinde spektral domain optik koherens tomografi (SD OKT)bulguları ve bu bulguların laser flare fotometre ölçümleri ile karşılaştırılması
Comparison of spectral domain optical coherence tomography (SD OCT) findings and laser flare photometry (LFP) levels in behçet uveitis
- Tez No: 433415
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME NİLÜFER YALÇINDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ Bu çalışmada Behçet üveitlerinde spektral domain optik koherens tomografi (SD OKT) bulguları ile laser flare fotometre (LFP) ölçümlerini karşılaştırmayı amaçladık. YÖNTEM ve GEREÇLER Bu çalışma rerospektif ve karşılaştırmalı klinik araştırma çalışmasıdır. Bu çalışmada sağlıklı gönüllülerin sağlıklı gözleri (Grup 1), oküler tutulumu olmayan Behçet hastalarının sağlıklı gözleri (Grup 2), aktif posterior veya panüveiti olan Behçet hastalarının gözleri (Grup 3) ve posterior/panüveit geçirmiş Behçet hastalarının gözleri (Grup 4) çalışmaya dahil edildi. Hastalardan bilgilendirilmiş onam formu ve yerel etik komiteden kurul onayı alınmıştır. Grup 1 ve 2 için herhangi bir göz içi hastalığı olmayanlar, grup 3 için posterior/panüveit tanısı olup son ataktan en fazla 1 hafta süre geçenler ve grup 4 için posterior/panüveit tanısı olup son atak üzerinden en az 3 ay süre geçenler çalışmaya dahil edildi. Makula değerlendirilmesi SD OKT kullanılarak ve koroid değerlendirilmesi aynı cihazın Enhanced Depth Imaging (EDI) yazılımı kullanılarak yapıldı. Ön kamara flare seviyeleri laser flare fotometri kullanılarak, göz içi basınç düzeyleri non kontakt tonometri kullanılarak ölçüldü. Hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ölçüldü ve biyomikroskopik muayenesi yapıldı. BULGULAR Çalışmaya 78 birey ve bu bireylerin 149 gözü dahil edildi. Grup 1'de 12 hastanın 24 gözü, Grup 2'de 31 hastanın 61 gözü, Grup 3'te 17 hastanın 29 gözü ve Grup 4'te 18 hastanın 35 gözü değerlendirmeye alındı. Grupların sırasıyla ortalama yaşları 34.2±16.5, 35.1±15.5, 29.7±9.3 ve 37.3±13.2 idi. Cinsiyet dağılımları sırasıyla (erkek/kadın) 6/6, 11/20, 13/4 ve 11/7 idi.Grup 1 ve 2'de EİDGK 1(0.00), Grup 3'te 0.49(0.79) ve Grup 4'te 0.90(0.55) ti.
Özet (Çeviri)
PURPOSE This study aims to compare the spectral domain optical coherence tomography (SD OCT) findings and laser flare photometry (LFP) measurements in Behçet uveitis. MATERIAL and METHODS This is a retrospective and comparative clinical research study. Healthy eyes of healthy volunteers (Group 1), healthy eyes of patients with Behçet's disease without ocular involvement (Group 2), eyes of patients with Behçet's disease having active posterior uveitis or panuveitis (Group 3), eyes of patients with Behçet's disease, previously affected by posterior uveitis or panuveitis (Group 4) were involved in this study. The study protocol was approved by the local ethical committee and written informed consent was obtained from eachparticipant. As for Group 1 and 2;participants without any intraocular disease were involved in the study, whereas patients diagnosed with active posterior uveitis/panuveitis at least a week ago were involved in group 3 and patients having the last relapse of posterior/panuveitis more than 3 months ago were involved in group 4. Macula was assessed with SD OCT and choroid was evaluated with the Enhanced Depth Imaging (EDI) software of the same device. Anterior chamber flare measurements were obtained with laser flare photometry and intraocular pressure (IOP) was assessed with non-contact tonometry. Best corrected visual acuity (BCVA) of the patients were measured and biomicroscopic evaluation was performed. RESULTS A total of 78 participants and their 149 eyes were involved in this study. Distribution of patients among the groups were as follows; 24 eyes of 12 patients in Group 1, 61 eyes of 31 patients in Group 2, 29 eyes of 31 patients in Group 3 and 35 eyes of 18 patients in Group 4. Mean age of the groups were 34.2±16.5, 35.1±15.5, 29.7±9.3 and 37.3±13.2 respectively. Gender ratios (male/female) were 6/6, 11/20, 13/4 and11/7 respectively. Best corrected visual acuity was 1(0.00) in Group 1 and 2, 0.49 (0.79) in Group 3 and 0.90 (0.55) in Group 4.