Enfeksiyöz üveitlerde görme prognozunu etkileyen faktörler
Factors affecting visual prognosis in infectious uveitis
  1. Tez No: 662914
  2. Yazar: HASAN ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE PINAR ÇAKAR ÖZDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç : Enfeksiyöz üveit olgularında görme prognozunu etkileyen faktörleri belirlemek. Gereç ve Yöntemler : 1988-2009 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde enfeksiyöz üveit tanısı alan ve Üvea-Behçet biriminde takip altına alınan 157 olgu geriye dönük olarak incelendi. Olguların başlangıç ve takip muayenelerinde görme keskinlik düzeyleri, göz içi basınç ölçümleri, biyomikroskobik bulguları ve pupil dilatasyonu sonrası yapılan göz dibi muayenesini içeren tüm göz muayene bulguları değerlendirildi. Bulgular : Olguların 91'i (%58) kadın, 66'sı (%42) erkekti. Hastaların ortalama yaşı 40 yıl (3-80), ortalama takip süresi 31.6 ay idi.157 hastanın toplam 178 gözü tutulmuştu. 136 hastada (%86.6) tek taraflı, 21 hastada (%13.4) iki taraflı göz tutulumu mevcuttu. Etyolojik neden olarak 75 hastada (%47.8) toksoplazma, 70 hastada (%44.6) herpetik üveit, 5 hastada (%3.2) tüberküloz, 4 hastada (%2.5) toksokara, 2 hastada (%1.3) brusella ve 1 hastada lyme hastalığı tespit edildi. Toksoplazma, toksokara ve lyme hastalığına bağlı üveitlerde arka segment bulgu ve komplikasyonları gözlenirken, herpes enfeksiyonlarında ön segment bulgu ve komplikasyonları belirlendi. Brusella ve tüberküloz enfeksiyonlarında hem ön, hem de arka segment bulgu ve komplikasyonları izlendi. Tüm hastalara etyolojiye yönelik medikal tedavi uygulandı. 4 olguya kontrol altına alınamayan artmış göz içi basıncı , 2 olguya gelişen arka segment komplikasyonları nedeniyle cerrahi uygulandı. Son kontrollerde, %60.2 hastada görme düzeyi ≥ 0.6, % 19.3 hastada 0.2 - 0.5 arasında, % 20.5 hastada ≤ 0.1 olarak izlendi. Legal körlüğün en sık nedeni maküler skar olarak saptandı. Sonuç : Enfeksiyöz üveit tanısı alan hastalarda en sık etken olarak toksoplazma ve herpes enfeksiyonlarına rastlanmaktadır. Toksoplazmada görme kayıplarının en sık nedeni makular tutulum olarak saptandı. Herpes enfeksiyonlarında ise korneal tutulum, prognozu belirleyen en önemli faktör olarak saptandı. Legal körlük en sık korneal patolojiler sonrası ortaya çıktı. Anahtar kelimeler : Enfeksiyöz üveit, herpes, komplikasyon, prognoz, toksoplazma
Özet (Çeviri)
Purpose : To determine the visual prognostic factors in the patients with infectious uveitis. Material and Methods : One hundred fifty-seven patients with infectious uveitis that were followed-up in Turkish Ministry of Health Ankara Ulucanlar Eye Education and Research Hospital Uvea-Behçet Clinic between 1988 and 2009 were retrospectively investigated in this study. A complete ophthalmological examination including visual acuity, tonometry, slit-lamp examination findings after dilatation of pupils were evaluated at the beginning and follow-up period. Results : There were 91 women (%58) and 66 men (%42). The average age of patients was 40 years (3-80 years) and mean follow up duration was 31.6 months. One hundred seventy-eight eyes of 157 patients were involved into the study. 136 patients (%86.6) had unilateral and 21 patients (%13.4) had bilateral involvement. Toxoplasmosis in 75 patients (%47.8), herpetic uveitis in 70 patients (%44.6), tuberculosis in 5 patients (%3.2), toxocara in 4 patients (%2.5), brucella in 2 patients (%1.3) and lyme disease in 1 patient (%0.6) were detected as etiologic causes. Especially posterior findings and complications were found in toxoplasmosis, toxocara infections and lyme disease although anterior segment findings and complications were found in herpes infections. Posterior segment findings and complications besides the anterior segment findings and complications were determined in brucella and tuberculosis infections. All the patients were treated with medical therapy according to the etiologic causes. Four patients with uncontrolled increase in intraocular pressure and two patients with posterior segment complications were operated. Visual acuities at the last visit were ≥ 0.6 in %60.2 cases, between 0.2 and 0.5 in %19.3 cases and ≤ 0.1 in % 20.5 cases. The most common cause of legal blindness was macular scar. Conclusion : Toxoplasmosis and herpes infections were the most common etiological causes in cases with infectious uveitis. Macular involvement was the most frequent cause of visual loss in toxoplasmosis. The most important factor determining the prognosis was corneal involvement in herpetic infections. The most common cause of legal blindness was corneal pathologies in herpetic cases. Keywords : Infectious uveitis, herpes, complications, prognosis, toxoplasmosis