Ankara İli merkezinde görev yapan aile hekimlerinin, bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar ve bildirim sistemi hakkındaki bilgi düzeyi ve davranışları
Family physicians', working in the central Ankara, knowledge level and behaviour about notifiable infectious diseases and surveillance
  1. Tez No: 433439
  2. Yazar: YAĞMUR MURAT CEZAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapmakta olan aile hekimliği uzmanı ve pratisyen hekimlerin, bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar (BZBH) ve bildirim sistemi konusunda bilgi düzeylerini ve davranışlarını ortaya koymaktır. Bunun yanında tanımlayıcı özeliklerin, konu ile ilgili eğitim alma, BZBH ile karşılaşma, bildirimde aksaklık yaşama, bildirimde bulunma durumlarının sorulara verilen yanıtları nasıl etkilediğinin saptanması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Hekimlerin bilgi düzeyi oranı bilinmediğinden örneklem büyüklüğü hesabı için; Yenimahalle ilçesine bağlı Batıkent semti pilot bölge olarak seçilmiştir. Gönüllülük esasına dayalı, rastgele yöntemle belirlenen, Ankara ili merkezindeki Aile Sağlığı Merkezleri'nde çalışan 326 hekim ile yüz yüze görüşüldü. 4 tanesi genel bilgiler ile mevzuat bilgisini, 3 tanesi BZBH gruplarını, 3 tanesi grup A BZBH'yi, 2 tanesi grup B BZBH'yi, 3 tanesi grup C BZBH'yi, 2 tanesi grup D bildirimi zorunlu Enfeksiyon Etkenlerini ve 3 tanesi bildirim sistemi ile formlarını sorgulayan, toplamda 20 bilgi sorusu içeren, güncel mevzuata ve literatür taramasına göre hazırlanmış toplam 40 soruluk anket formu kullanıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS 11,5 paket programı kullanıldı. Bilgi sorularının ve bildirim düzeyinin ayrı ayrı kişisel ve demografik bilgilerle karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanılmıştır. Doğru yanıtlardan elde edilen toplam puanların, demografik ve kişisel durumlarda farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık değeri p < 0.05 kabul edildi. Bulgular: Hekimlerin yaş ortalaması 42,75±8,92, ortanca değeri 45,00 (26-58) olarak saptanmıştır. Cinsiyete göre değerlendirildiğinde ise hekimlerin %42,9'u erkek (n=140) ve % 57,1'si kadın (n=186)'dır. Katılımcıların %17,5'i (n=57) aile hekimliği uzmanı ve %82,5'i (n=269) pratisyen hekim olarak görev yaptığı ve meslekteki toplam sürelerine bakıldığında, ortanca değer 21,00 (3-36), aktif hizmet sürelerinde ise ortanca değer 20,00 (2-36) olarak bulunmuştur. Hekimlerin günlük çalışma sürelerine bakıldığında ortanca değer 8,00 (6-9) saat ve bakılan hasta sayısının ortanca değeri 50 (20-120) olduğu saptanmıştır. Toplam 20 adet bilgi sorusundaki toplam başarı puanı ortalaması 59,80 ±14,32, ortancası 60 (26-92) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Family Physicians', Working In The Central Ankara, Knowledge Level And Behaviour About Notifiable Infectious Diseases and Surveillance Objective: The aim of this study is to investigate knowledge level and behaviours of family medicine (FM) specialists and general practitioners (GP), working in central districts of Ankara, regarding to notifiable infectious diseases and notification system. In addition, it is also aimed to determine how the answers were influenced by sociodemographic factors and the status of education about infectious diseases, encounter notifiable infectious disease (NID), confront a problem at notification, make a notice. Materials and Methods: Due to the rate of physicians' knowledge level haven't been known, in order to calculate the sample size; Batıkent neighborhood depending on the Yenimahalle district was chosen as the pilot area. Subject to on a voluntary basis, 326 physicians, working at Family Health Centers located in Ankara city center, were interviewed face to face by determined randomly. We used a 40 item questionnaire that was prepared in accordance current legislation and literature searches containing a total of 20 knowledge questions which 4 of them general information and legislation information, 3 of them NID groups, 3 of them group A NID, 2 of them in group B NID, 3 of which group C NID, 2 of them in group D Notifiable Infection Agents and 3 of them notification system and forms. The collected data were analyzed by using SPSS softwere (Version 11.5). Chi-square test was used in order to compare knowledge based questions and notification level with sociodemographic factors. Mann Whitney U test was used for assessing whether total score that obtained from the number of correct answers differs with sociodemographic factors or not.