Plörezili olguların plevra sıvısında ve kanda YKL-40 düzeyinin tanısal rolü
Levels of YTL-40 in pleural effusion and blood from patients with pleuritis
  1. Tez No: 433440
  2. Yazar: YASEMİN SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAYACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Plevra sıvıları sık karşılaşılan, birçok farklı hastalığa bağlı olarak gelişebilen, bazen tanı sorununun yaşandığı patolojilerdir. Plevra sıvılarında tanısal amaçlı çeşitli belirteçler üzerinde durulmaktadır. YKL-40 (kitinaz-3 benzeri protein-1, insan kartilaj glikoprotein) da bu amaçla kullanılan akciğer hasarı ile ilişkili inflamatuar bir belirteçtir. YKL-40, 18 glikozil hidrolaz ailesinin bir üyesi olup biyolojik olarak fonksiyonları tam olarak bilinmese de salgılanma paterni inflamasyonda, doku yeniden yapılanmasında ve fibrozisde rol oynadığını düşündürmektedir. Bizim çalışmamızdaki amaç, plevra sıvısı ve serum YKL-40 düzeyinin akciğer ve plevra hastalıklarına bağlı gelişen plevra sıvılarının etyolojik ve ayırıcı tanısındaki rolü ve kullanılabilirliğini araştırmaktır. METOD: 23 transüda, 48 malign plevra sıvılı (MPS), 27 parapnömonik plevra sıvılı (PPS), 17 paramalign plevra sıvılı (PMS), 6 tüberküloz plörezili (TP) ve 10 diğer nedenlere bağlı plevra sıvısı gelişen 131 olgunun plevra ve serum YKL-40 düzeyleri ölçüldü, plevra/serum YKL-40 düzeyleri hesaplandı. Çeşitli plevra ve serum parametreleri ile ilişkileri değerlendirildi. SONUÇLAR: Median plevra YKL-40 düzeyi eksüda sıvılarda transüda sıvılardan yüksek bulundu (p=0,01). Plevra YKL-40 eşik değeri 378 ng/mL alındığında % 70 duyarlılık ve % 64 özgüllükle yüksek değerler eksüda, düşük değerler transüda nitelikli sıvı olduğunu gösterdi (p=0,01). Tanı grupları arasında plevra YKL-40'ın median değeri en yüksek PMS'da, en düşük transüda grubunda (p=0,02), serum YKL-40'ın median değeri en yüksek PPS'da, en düşük TP'de bulundu (p=0,01). PPS ve TP grupları arasında yapılan ROC analizinde serum YKL-40'ın yüksek değerleri için ayırıcı özellik gösterdiği, eşik değer 284 ng/mL belirlendiğinde duyarlılığın % 62, özgüllüğün % 100 olduğu saptandı (p=0,01). Sadece TP'li olgular alındığında plevra/serum YKL-40 oranının plevra ADA ile çok kuvvetli bir korelasyon göstermekteydi (r=1 p=0,04). TARTIŞMA: Yüksek plevra YKL-40 düzeyleri eksüda sıvıları transüda sıvılardan ayırmada kullanılabilir. Serum YKL-40'ın yüksek düzeyleri PPS ayrımında yararlı olabilir. Ayrıca TP'de serum ve plevra YKL-40 ile plevra ADA seviyesi ölçülerek güvenilir bir tanıya ulaşılabilinir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND OBJECTİVE: Pleural effusion is a common pathology. In recent years, there have been a significant increase in the tests and biomarkers available for pleural fluid analysis. YKL-40 (Chitinase 3-like 1 protein, also named human cartilage glycoprotein) is one of the inflammatory biomarkers that is used for this purpose. YKL-40 is a member of family 18 glycosyl hydrolases. Although the precise biological function of YKL-40 is unknown, the pattern of its expression suggests a role in inflammation, tissue remodeling and ongoing fibrosis. The aim of our study is to assess the levels and diagnostic values of YKL-40 in patients with different types of pleural effusions. METHODS: The concentration of serum and pleural YKL-40 and were measured in 131 patients with pleural effusion, including 23 transudes, 27 parapneumonic (PPEs), 48 malignant (MPEs), 17 paramalignant (PMEs), 6 tuberculosis (TPEs) and 10 caused by other reasons. RESULTS: Median pleura YKL-40 levels were higher in exudates than in transudates. In receiver operating characteristic (ROC) curve analysis to discriminate between transudates and exudates, high pleural YKL-40 levels, with a cut off value of >378 ng/mL, yielded a 70 % sensivity, 64% specificity (p=0,01). Median pleural YKL-40 levels were the highest in PMEs and the lowest in transudates (p=0,02). Median of serum YKL-40 was highest in PPEs and the lowest in TPEs (p=0,01). When ROC analyses between PPEs and TPEs was done, high serum YKL-40 levels, with a cut-off value of >284 ng/mL, yielded a 62 % sensivity, % 100 spesificity (p=0,01). In TPEs pleural/serum YKL-40 ratios are strongly related with pleural ADA (r=1 p=0,04). DISCUSSION: High pleural concentration of pleural YKL-40 level may help to differentiate exudates from transudates. High serum YKL-40 levels may be helpful in seperating PPEs. Additionaly, measuring serum and pleural YKL-40 and pleural ADA may be a reliable way to diagnose TPEs.