Çeşitli etyolojili plevra sıvılarında kan gazları ve elektrolitlerin arteriyel kan gazı ve elektrolitleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 171432
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
6. ÖZET Bu çalışmaya 2005-2006 yılları arasında, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Kliniğine başvurarak tetkik edilen 86 plörezi olgusu dahil edildi. Plevra sıvıları, tanılarına göre malign-benign, transüda-eksuda ve spesifik tanı grubu grubu olmak üzere üç ana gruba ayrıldı ve olgular bu üç grupta incelendi. Spesifik tanı grubunda malign plörezi, parapnömonik plörezi, tüberküloz plörezi, transuda olarak dört grup belirlendi. Olgulardan eş zamanlı plevra sıvısı kan gazı ve arteriyel kan gazı örnekleri alındı. Plevra sıvısı ve arteriyel kan gazı sonucundaki pH, PO2, PCO2, SO2, HC03-, Na+, K+, CF ile değerlendirme yapıldı. Plevra sıvısında bakılan elektrolitler (Na+, K+, Cl~), eş zamanda bakılan kan elektrolitlerine (Na+, K+, Cl" ) bölünerek plevra sıvısı/kan elektrolit oranlan belirlendi. Plevra sıvısında çalışılan kan gazı parametrelerinden pH, PO2, PCO2, SO2, HC03- ile Na+, K+ değerleri ile Na+ oram malign, tüberküloz, parapnömonik, transuda grupları arasında farklı değerlerde bulundu, ancak çalışılan bütün parametrelerde malign-benign, transuda- eksuda, pnömoni-pnömoni dışı ve tüberküloz-tüberküloz dışı grupları arasında spesifite, sensitivite, tanısal verim değerleri düşük bulunduğu için tam amaçlı kullanılamayacağı sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda plevra sıvısı kan gazlan etyolojiyi tayin etmede ve tanısal olarak kullanılmasında istatistiksel olarak anlamsız bulunsa da, kolay çalışılabilmesi, hızlı sonuç vermesi, tanıyı destekleyici olması, prognoz ve tedaviyi yönlendirmesi nedeni ile plevra sıvısı tesbit edilen hastalarda, plevra sıvısı kan gazlan çalışılmasının faydalı olacağı düşünülmüştür. Çalışmamızda belli tanı gruplarında plevra sıvısında bakılan kan gazı değerleri ile, sıvıdaki bazı elektrolitler arasında korelasyon olduğu belirlenmiştir. Bu korelasyonun alveollerde ve özellikle plevra mezotel hücrelerinde bulunan ve son derece aktif olarak çalışan elektrolit transport sistemlerinden kaynaklanıyor olabileceği, ancak bu konunun kesinliği için daha detaylı çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmüştür. 49
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The study included 86 patients with the pleural effusions, who were examined in The Chest Diseases and Tuberculosis department of Meram Medical School of Medicine in Selçuk University between 2005 and 2006 years. The patients were assessed in three groups according to the diagnosis, which were transudates-exudates, malignant-benign effusions and specific diagnosis group (malignant effusions, tuberculosis, parapneumonic effusion and transudates). Samples of pleural fluid blood gases and artery blood gases were taken at the same time. After the taken pleural fluid gases and artery blood gases, conclusions were undergone by taking the pH, P02, PC02, S02, HC03", Na+, K+, Cl~ in to consideration. Then, the electrolyte rates were determined. There are found different values between pH, P02, PC02, S02, HCC