Hastanede çalışan idari personelin genel ve örgütsel sinizm düzeylerinin belirlenmesi
Determining the level of general and organizational cynism among the hospital administrative staff
  1. Tez No: 433445
  2. Yazar: DENİZ KANAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, üniversite hastanesinde çalışan idari personelin genel (kişilik) sinizmi ve örgütsel sinizm düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirilmiştir.Araştırma evreni Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan idari personelden oluşmaktadır (N=384). Veriler, araştırmaya katılan idari çalışanların demografik özellikleri, genel (kişilik) sinizmi ölçeği ve örgütsel sinizm ölçeğine ait maddeleri içeren üç bölümden oluşan anket formu ile değerlendirilmiştir. Araştırmada demografik değişkenlerden“Eğitim Durumu (Lisans-Yüksek Lisans- Doktora)”,“Mesleğini İstemeyerek Seçme”,“İş Memnuniyeti Olmayan- Kısmen Olan”ve“Nöbet Usulü veya Sadece Gece Çalışanlar”kısımlarında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Ölçekler arasındaki ilişki incelendiğinde ise genel (kişilik) sinizm ölçeği ile örgütsel sinizm ölçeği ve alt boyutlarından“bilişsel”ve“davranışsal”olanlarda pozitif korelasyon tespit edilmiştir.Sonuç olarak demografik değişkenlerden bazılarının örgütsel sinizmi ve alt boyutlarını etkilediği görülmüştür. Genel sinizm düzeyi skoru bilişsel boyut, davranışsal boyut ve örgütsel sinizm arasında da pozitif yönde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study is aimed at determining the level of general cynicism (personality) and organizational cynicism of administrative staff working in a university hospital. The study was carried out with the participation of administrative staff working in Dokuz Eylul University Hospital (n= 384). The data was evaluated with a questionnaire consisting of three sections. These three sections are demographic characteristics of the administrative staff, general cynicism scale and organizational cynicism scale. It was discovered that differences in demographic variables of“Educational Status (Degree-Graduate-Postgraduate)”,“Status of the profession willingly choose”,“Job satisfaction with non-partially”and“Sentry or only night staff”were statistically significant. When examining the relationship between general cynicism (personality) and organizational cynicism subscales of the“cognitive”and“behavioral”was determined a positive correlation. As a result, this study revealed that some of the demographic variables influence the organizational cynicism and its subscales. General cynicism level score was found a positive correlation between“cognitive”,“behavioral”and“organizational cynicism”.