Sağlık kurumlarında örgüt kültürünün demografik değişkenlere göre katılmalı yönetim ve örgütsel sessizlik üzerine etkisi: Bolu'da kamu hastaneleri üzerine bir araştırma
The effect on participative management and organizational silence according to demographic variables of organizatonal culture in the health facilities: A researchon public health institutions in Bolu
- Tez No: 480734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde gerek özel kurumlarda gerekse kamu kurumlarında elde edilen çıktıların ürün veya hizmet çıktısı olmasına bakılmaksızın, ortak bir hedefi gerçekleştirmek için bir araya gelen insanların olduğu her ortamda örgüt kültürü kavramı gündemdedir. Söz konusu hizmet üreten ve bu hizmeti insana sunan bir kurum düşünüldüğünde ise örgüt kültürü vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık hizmetleri sunan kuruluşlar için de örgüt kültürünü vazgeçilmez yapan konulardan en önemlisi hizmet çıktılarının insan odaklı olmasıdır. Sunulan hizmetlerin toleransının olmaması, ikame edilememesi ve hizmet sunumunun ertelenememesi gibi sebepler sağlık hizmetleri sunan kurumları etkin bir iletişim ağı oluşturmaya ayrıca bilgi ve tecrübe paylaşımı gibi aktif proseslere yönlendirmektedir. Bunu sağlamanın en önemli yolu da tüm kurum çalışanları tarafından benimsenmiş örgüt kültüründen geçmektedir. Sağlık hizmetleri sunan kurulumlarda örgüt kültürüne her daim ihtiyaç duyulması bu çalışmayı önemli kılmasının yanı sıra sağlık personelinin kendi fikir ve düşüncelerini ifade ederek yönetsel kararlara katılımcılığının desteklendiği ya da düşüncelerini ifade etmeye müsaade edilmemesi sonucunda örgütsel sessizliğe maruz kalındığı durumların belirlenmesi araştırmanın yararlılığını arttırmaktadır. Bu önem doğrultusunda araştırma sağlık sektöründe örgüt kültürü kavramının katılmalı yönetim ve örgütsel sessizlik üzerine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca örgüt kültürü, katılmalı yönetim ve örgütsel sessizlik algılarının personelin demografik verilerine göre değişip değişmediği ve katılmalı yönetim ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişkiye de açıklamaya ihtiyaç duyulmasından dolayı çalışmada yer verilmiştir. Çalışma Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi ve Bolu Kamu Hastaneleri Kurumu Genel Sekreterliği'nde çalışan 212 idari ve tıbbi personel üzerinde 51 soruluk anket uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda örgüt kültürünün bazı boyutlarının katılmalı yönetim ve sessizlik üzerine etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda katılmalı yönetim ile örgütsel sessizlik arasında negatif seyirli bir ilişki beklenmekte iken, beklenilenin aksine pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the concept of organizational culture is on the agenda in every environment where people come together to realize a common goal regardless of whether the outputs obtained in private institutions or public enterprises are product or service outputs. When considering an institution producing services and offers this service to people in point, organizational culture emerges as an indispensable element. For institutions that provide health services, the most important of the issues that make the organization culture indispensable is that the service outputs are human-focused. The reasons such as the lack of tolerance, can not be substituted of the service and postponing service delivery guides the institutions offering health services to create an effective communication network and also to the active processes such as sharing knowledge and experience. The most important way of achieving this is (go) through the organizational culture adopted by all the institution's employees. The need for organizational culture in every institutions that provides health services is not only making this work important but also being supported the health personnel's participation in managerial decisions by expressing their own ideas and thoughts or identification of situations that are subject to organizational silence as a result of not being allowed to express their thoughts increases the usefulness of the research.In this respect, the research aims to determine the effect of organizational culture concept on participative management and organizational silence in the health sector. Also organizational culture is included in the study because of that whether the perceptions of participative management and organizational silence vary according to the demographic data of the staff, and the need to explain the relationship between participative management and organizational silence. The study was conducted with a questionnaire of 51 questions on 212 administrative and medical personnel working in Bolu İzzet Baysal State Hospital and General Secretariat of Bolu Public Hospitals Institution. As a result of the study, it has been determined that some dimensions of organizational culture influence on participative management and silence. At the same time, while negative form of relationship between participatory management and organizational silence is expected contrary to expectations a positive relationship was found in the positive direction.