Sağlık işletmelerinde stres ve yönetimi
Stress and stress management in health care
  1. Tez No: 89009
  2. Yazar: NİLÜFER YILMAZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
109 ÖZET Sağlık İşletmelerinde Stres ve Yönetimi Hastanelerin birer işletme olarak kabul edildiği günümüz dünyasında, kaynakların etkili ve verimli kullanımı, özellikle de insan kaynaklarının kullanımı noktasında, çağımızın hastalığı olan stresin yönetimi önem kazanmaktadır. Bu çalışma, stres yönetiminin ilk basamağı olan stres kaynaklarının tanımlanması ve her bir stres kaynağında yer alan hastane personeli risk gruplarının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu risk gruplarının, hastane personelinin bazı demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek de araştırmanın amaçlan arasındadır. Bu çalışma, sistematik örnekleme yöntemi ile belirlenen Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 622 personele yüz yüze görüşme tekniği ile anket formu uygulanarak gerçekleştirilmiş betimsel nitelikte bir tarama araştırmasıdır. Anket formunda yer alan sorular ile hastane personelinin demografik ve sosyo ekonomik durumları ile stres kaynaklan belirlenmeye çalışılmış ve Stres Kaynağı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Ki-kare Testi ve Fisher Kesin Ki-kare Testi ile analize tabi tutulmuş, çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda, hastane personelinin en fazla fiziki çevre stres kaynaklarından etkilendiği, kendini değerlendirme biçimine ilişkin stres kaynaklan ile fiziki çevre stres kaynaklarından kadın personelin, sosyal stres kaynaklanndan ise evli personelin daha fazla etkilendiği ve daha fazla riskli grupta yer aldığı anlaşılmıştır. Eğitim düzeyine göre, en fazla etkilenen grubun ilk ve orta okul mezunlan olduğu, en az etkilenen grubun ise yüksek lisans ve üzeri olduğu sonucuna vanlmıştır. Fiziki çevre stres kaynaklan açısından, hastalık geliştirme eğiliminin servis hizmetlerinde çalışan personel ile acil servis ve poliklinik hizmetlerinde çalışan personelde yüksek olduğu saptanmıştır. Mesleğe göre sosyal, ve işle ilgili110 stres kaynaklarından en fazla idari ve teknik personelin etkilendiği, kendini değerlendirme biçimine ilişkin stres kaynaklan açısından ise hemşireler ile idari ve teknik personelin daha fazla riskli grupta yer aldığı, genel olarak doktorların stres kaynaklarından en az etkilenen grup olduğu saptanmıştır. Eşi çalışmayan personelin işle ilgili ve kendini değerlendirme biçimine ilişkin stres kaynaklarından diğer gruplara göre daha fazla etkilendiği ve daha fazla riskli grupta yer aldığı, eşi ile aynı meslek grubunda olan personelin en az etkilenen grup olduğu ve daha fazla tehdit edilmeyenler grubunda yer aldığı saptanmıştır. Ek gelir kaynağı bulunmayan personelin sosyal ve işle ilgili stres kaynaklan açısından daha fazla riskli grupta yer aldığı sonucuna vanlmıştır. Araştırma bulgulanna göre, sağlık işletmelerine stres yönetimi eğitim programlan başta olmak üzere, bireysel ve örgütsel düzeyde stres yönetimi stratejilerinin planlanması ve bir an önce uygulamaya geçirilmesi önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER :Örgütsel stres, Sağlık İşletmesi, Stres, Stres Faktörleri, Stres Yönetimi.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Stress and Stress Management in Health Care Organizations The hospitals being accepted as business enterprises in today's world, the effective and productive use of the resources, particularly in the focal point of using human resources, the management of stress being the disease of our epoch gains importance. This study has been carried out with the objective to define sources of stress being the first step of stress management and to determine the hospital personnel risk groups having a part in each stress resource. The determination of whether the hospital personnel show statistically significant differences with respect to some demographic and socio-economic characteristics is also among the objectives of the study. This cross sectional study has been performed by the application of a questionnaire by face to face interview technique to 622 personnel working in Ankara Education and Research Hospital, determined by Systematically Sampling Method. With the questions in the questionnaire, sources of stress, demographic and socio-economic situations of the hospital personnel tried to be defined and The Scale of Stressors have been used. The data have been analysed with chi-square test and Fisher's exact test, for multiple comparisons the Bonferroni's criteria has been used. Outcomes of the performed study demonstrated that the hospital personnel was mostly affected by physical environmental stressors, from the point of view of self evaluating and physical environment the female personnel takes place in the high risk group compared to the male personnel and the married personnel was affected too much by social stressors. As to the education level it has been seen that the most affected group is graduated from primary and secondary school and the less affected group is postgraduated. As to the physical environmental stressors it has been determined that the probability of developing ill health was high among the112 personnel working in the chinical and emergency services. As to the stressors related to the occupational and social work, at most the administrative and technical personnel were affected. It has been established the nurses and the administrative and technical personnel in the highest risk group by the stressors related to the manner of self evaluation and in general the physicians were the least affected group by sources of stress. It has been found out that related to the work and manner of self evaluation stressors the personnel whose spouse do not perform any job takes place in the high risk group and the personnel being in the same profession group with the spouse were in the least affected and vulnerable group. Related to the social and occupational stressors it has been established that the personnel not having a suplementary revenue takes places in the most riskful group. According to the findings of the survey, stress management training being first in importance, the planning and implementation of stress management strategies at individual and organizational level in health sectors as soon as possible, is recommended. KEYWORDS: Organizational Stress, Health Business Enterprise, Stress, Stress Factors, Stress Management