Yenidoğan sarılığında fototerapi cihazlarının etkinliği
Efficiency of phototherapy devices in neonatal jaundice
- Tez No: 433446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANA SEZDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada hiperbilirubinemi hastalarının tedavisinde kullanılan fototerapi cihazlarının etkinlikleri değerlendirildi. Öncelikli olarak Yenidoğan Yoğun Bakım Ünite'lerinde (YYBÜ) uygulanan tedavi protokollerinin etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Prospektif, deneysel araştırmadır. Bu çalışmada aynı tür fototerapi cihazlarıyla çalışılıp,kendi aralarında etkililik karşılaştırılması yapılmıştır. Fototerapi cihazlarının etkinliği bir radyometre ölçüm cihaz aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışmada bazı fototerapi cihazlarının olması gerektiğinden daha düşük enerjiye sahip olduğu gözlenmiştir. Ek olarak tedavi etkinliğinin düşük olması durumunda taburculuk süresinin uzadığı gözlemlenmiştir. YYBÜ' lerinde fototerapi cihazlarının periyodik bakımlarının ve kalibrasyonlarının daha kapsamlı yapılmasına ve takip edilmesine ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : YYBÜ, Fototerapi, Hiperbilirubinemi
Özet (Çeviri)
The performance analysis of phototherapy machines used for the treatment of hyper-bilurubinemia was evaluated in this study. The assessment of treatment protocols at Neonatal Intensive Care Unit ( NICU) was our primary goal. A prospective experimental study. The comparison of different type phototherapy machines was performed. A radiometry machine was used for assessment of phototherapy machines. We observed many low energy phototherapy machines in this study. In additional, it was observed that the ineffective treatment caused the increased hospitalisation time. It is very essential to perform meticulous checks and calibrations of the phototherapy machines in NICUs. Keywords : NICU, Phototherapy, Hyper-bilurubinemia