Çözüm odaklı kısa terapiye dayalı bireylerle sosyal hizmet müdahalesinin gençlerin umutsuzluk ve stres düzeylerine etkisi
The effect of social work intervention with individuals based on solution focused brief therapy on college students' hopelessness and stress levels
- Tez No: 433462
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZMETE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Hacettepe Üniversitesi Beytepe Psikolojik Danışma Birimine başvuran öğrenciler üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmada; 10'u deney grubu ve 14'ü kontrol grubuna dâhil olmak üzere 24 genç ile çalışılmıştır. Deney grubuna katılanların yaşça en küçüğü 18, en büyüğü 24 yaşındadır ve 8'i kadın, 2'si erkek, lisans öğrencileridir. Kontrol grubuna katılanların yaşça en küçüğü 18, en büyüğü 30 yaşındadır. Bu gençlerin 2'si doktora, 12'si lisans öğrencisi ve 6'sı kadın, 8'i erkektir. Bu araştırma, Çözüm Odaklı Kısa Terapiye dayalı bireylerle sosyal hizmet müdahalesinin, gençlerin umutsuzluk ve stres düzeylerine etkisini nicel ve nitel bulgularla ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma, 2015-2016 güz akademik döneminde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Psikolojik Danışma Biriminde gerçekleştirilen karma metotlu (mixed method) bir araştırmadır. Karma yöntem kapsamında araştırma için seçilen desen; yakınsayan paralel desendir. Araştırmanın nicel kısmı için, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model seçilmiş ve nitel veriler içerik analizi ile yorumlanmıştır. Araştırmada kullanılan tüm ölçeklerin puanları, Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiş ve müdahalenin istatistiksel olarak anlamlı, dolayısıyla etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Students who applied to Hacettepe University Psychological Counseling Unit, participated in this study. The sample consisted of a total of 24 students: Ten of whom were in intervention group and the other 14 students were in the control group. In the intervention group the age range was 18-24. Eight of ten participants were women (and other 2 were men undergraduate students). For the control group the age range was 18-30. Two of the 14 students were doctoral students (and the others were undergraduate students) and both genders were equally represented. The research aims to investigate the effects of“Social Work Intervention with Individuals Based on Solution Focused Brief Therapy”on students' hopelessness and stress levels, utilizing both qualitative and quantitative methods. This study is a mixed method research which was conducted at Hacettepe University Beytepe counseling Unit in the fall of 2015-2016 academic year. The model/design of this mixed research is called converging parallel design. A quasi-experimental research model based on pretest-posttest with comparison group has been choosed for the qualitative part of the study and quantitive datas interpreted by content analysis. Mann Whitney U test utilized to analyze scales results. Results indicate the intervention was statistically significant and effective.