Sosyal hizmet öğrencilerinin sosyal adalet savunuculuğu yetkinlikleri ile LGBTI bireylere yönelik tutumlari arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relation between social work student's attitudes towards lgbti individuals and social justice advocates
  1. Tez No: 433463
  2. Yazar: ERDİNÇ KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEZEN SERPEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Toplumun her kesiminde cinsel yönelimi farklı olan bireylere rastlamak mümkün olabilmektedir. Yaşadıkları toplum içinde cinsel yönelimi farklı olan bireylerin yaşadıkları birtakım sorunlar mevcuttur. Bu sorunlar beraberinde cinsel eşitsizlikler problemini ortaya çıkarmıştır. Sosyal hizmetin ilgi odağına giren bu konu çerçevesinde, bu eşitsizliği ortadan kaldırmak için sosyal adalet devreye girmektedir. Bu araştırma sosyal hizmet öğrencilerinin sosyal adalet savunuculuğu yetkinlikleri ile LGBTİ bireylere yönelik tutumlarını belirlemek ve öğrencilerin sosyal adalet savunuculuğu yetkinlikleri ile LGBTİ bireylere yönelik tutumları ve arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2014-2015 yılında Kasım-Ocak ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Ankara İl'inde bulunan üniversitelerin sosyal hizmet bölümleri üçüncü ve dördüncü sınıflarına devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. 3. ve 4. sınıfların tercih edilmesinin nedeni, bu sınıflara devam eden öğrencilerin araştırma konusu ile ilgili görülen temel sosyal hizmet derslerini tamamlamış ve en az 1 alan uygulaması dersine katılmış olmalarıdır. Ankara ilinde bulunan 5 üniversitenin (Ankara, Hacettepe, Yıldırım Beyazıt, Başkent, Turgut Özal) sosyal hizmet bölümü bulunmaktadır. Bu üniversitelerden Ankara, Başkent ve Hacettepe Üniversiteleri'nde 3 ve 4. sınıflara devam eden öğrenci olduğu saptanmıştır. Ancak Hacettepe Üniversitesi'nden gerekli izinler alınamadığı için araştırma, Ankara Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi sosyal hizmet bölümlerinde eğitim gören eğitim gören 216 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. İlk kısımda, öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek için“Görüşme Formu”uygulanmıştır. İkinci kısımda Serpen ve arkadaşları tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan ve geçerli, güvenilir olduğu ispatlanmış“Sosyal Adalet Savunuculuğu Ölçeği”kullanılmıştır. Üçüncü kısımda ise Doğan ve arkadaşları tarafından geliştirilen“Eşcinsellere Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Analizler sonucunda, Eşcinsellik tutum ölçeği puanları ile Sosyal Adalet Savunuculuğu Tutum Ölçeğinin alt boyut (ölçek) puanları arasındaki ilişki bakıldığında, eşcinsellik tutum ölçeği puanları ile işbirlikçi hareket, müracaatçının güçlendirilmesi, sosyal/politik savunuculuk, müracaatçı/toplum savunuculuğu, sosyal adalet savunuculuğu toplam puanları arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı (p>0,05) belirlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin, eşcinsellik tutum ölçeği puan ortalamasının 3,01±0,19 olduğu (min=2,21, max=3,91) saptanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların ve erkeklerin eşcinsellik tutum ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In all sections of society, coming across individuals with different sexual orientation is possible. There are some problems of these individuals with different sexual orientation in this society. These problems cause sexual inequality problem as well. These problems are among the focus of social work and social justice is the key element for solving these problems. This study is done to identify attitudes of social work students towards LGBT individuals and to determine their levels of social justice advocacy skills and to analyse the relation between these attitudes. The study was conducted between November and January 2014-2015. Research population is consisted of third and fourth grade students attending to social work department of universities in Ankara. The reason for the choice of third and fourth grade students is because the students attended have completed courses on basic social work related to the research topic and attended at least one course for field application.5 universities in Ankara (Ankara, Hacettepe, Yıldırım Beyazıt, Başkent, Turgut Özal) have social work departments.It is found that only Ankara , Baskent and Hacettepe Universities have third and fourth grade students . Therefore, the research was carried out with 216 students studying in these universities. In the research a questionnaire with three parts was used to collect data. In the first part,“ Interview form ”was applied to determine the socio-demographic characteristics of students.In the second part“ Social Justice Advocacy Scale ”which is translated into Turkish and validity and reliability proven by Serbin et al is used.In the third part“ Attitudes Towards Homosexuals Scale ”" which is developed by Dogan et al is used. After analysis when the relationship between homosexuality attitude scale scores and subscales scores of ( scale) Social Justice Advocacy Attitudes examined, between homosexuality attitude scale scores and collaborative action, strengthening of the applicant, social / political advocacy, applicant / community advocacy, social justice advocacy total scores there is no statistically significant relationship (p> 0,05 ) were found . It is found that homosexuality attitude scale mean score for students who participated in the study is 3,01 ± 0,19 ( min= 2,21 , max= 3,91). There are no significant difference found between the means (p>0,05 ) of homosexuality attitude scale sores of women and man who participated in the study.