Renal hücreli kanserde klinikopatolojik özelliklerin ve kötü prognozun Visinin like protein-1 ile ilişkisi
The relation of Visinin like protein-1 with the clinicopathological features and poor prognosis in renal cell carcinoma
  1. Tez No: 433467
  2. Yazar: HALİL ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Renal hücreli karsinomlar, farklı histolojik alt tipleri olan çoğunlukla tübül epitelinden köken alan, tanı anında metastatik olduklarında kötü prognoza sahip malignitelerdir. Vilip-1, nöronal kalsiyum sensör proteinlerinden biri olup hücre içi ikincil habercilerin düzeylerini etkileyerek hücrenin gelişimi, büyümesi ve farklılaşmasında rol oynamaktadır. Vilip-1 ile kanser ilişkisi üzerine birkaç çalışma olmasına rağmen daha önce RHK üzerine yapılmış çalışması bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı RHK' de sağkalımın, klinikopatolojik özelliklerin ve prognoza etkili olan faktörlerin vilip-1 ile ilişkisini aydınlatmaktır. HASTALAR ve YÖNTEM: Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi' nden 76 hasta alınmıştır. Hastalar metastatik ve opere olmak üzere 2 grupta incelenmiştir. Metastatik grupta 48 hasta, tanıda erken evredeki grupta ise 28 hasta bulunmaktadır. Hastaların tanı anındaki patoloji bloklarında vilip-1 ekspresyonuna immünohistokimyasal yöntemle bakılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS 18.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. BULGULAR: Metastatik ve metastatik olmayan RHK grupların arasında vilip-1 boyanma yaygınlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p=0,338). Tanıda evre ile vilip-1 arasında anlamlı istatistiksel bir ilişki tespit edildi (p=0,004). Lenf nodu tutulumu ile vilip-1 arasında anlamlı istatistiksel ilişki olmadığı tespit edildi (p=0,534).
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: Renal cell carcinomas are malignites which have different histological subtypes, mostly sourced from tubul epithelial, and have bad prognosis when they are metastatic during diagnosis. Vilip 1 is one of the noronal calcium sensor proteins and plays role in developing, growing and differentiation of cells while affecting inner cell secondary messengers' degrees. Although several studies about cancer and vilip-1 relation, there is not any previous study about renal cell carcinoma and vilip-1 relation. The purpose of the study is to lighten the relation of vilip-1 with the survival of renal cell carcinoma, features of clinicopatological and the factors of affecting prognosis. PATIENTS and METHODS: 76 patients from Gazi University Medical Faculty were included in this study. The patients were examined in two groups, which are metastatic and non-metastatic. 48 patients are in the metastatic group and 28 patients are in the non metastatic group which is the early stage in diagnosis. During the diagnosis at patological blocks of patients, the vilip-1 expressions were examined with immunohistochemical methods. The statistical analysis was made by using SPSS 18.0 programme. FINDINGS: There was no meaningful statistical differences between metastatic and non metastatic renal cell carcinoma groups in term of staining percentage (P=0,338). A meaningful statistical relation was detected between vilip-1 and diagnosis phase (p=0,004). There was no statistical relation between vilip-1 and lymph nodes involvement (p=0,534).