Aile hekimlerinin elektronik sigara ile ilgili farkındalık düzeyleri, zarar algıları ve bu konuda klinik uygulamalarını etkileyen faktörler
Awareness, perceptions and related factors affecting family physicians' clinical practices on electronic cigarettes
  1. Tez No: 433486
  2. Yazar: ÖZLEM TANRIÖVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİYE PINAR AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: E-sigaralar, nikotin ve genellikle diğer kimyasal maddeleri de içeren bir solüsyonu, buhar haline dönüştüren cihazlardır ve nikotin replasman tedavisi olarak görülüp, zarar azaltma düşüncesi ile ortaya çıkmıştır. Aile Hekimleri sigaranın bırakılması ve danışmanlık hizmetlerinin sunumu açısından kilit noktada yer almaktadırlar. Bu tez çalışmasının amacı AH'lerinin e-sigara ile ilgili farkındalık düzeyleri, zarar algıları ve bu konuda klinik uygulamalarını etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı ve analitik bileşenleri olan kesitsel bir araştırmadır. İstanbul Ümraniye, Maltepe ve Kartal ilçeleri ASM'lerinde çalışan AH'leri araştırma popülasyonunu oluşturmuştur. Veriler anket yoluyla toplanmıştır. Karıştırıcılığın kontrolü için lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: E-cigarettes are devices that transform nicotine solution into vapor which appeared as nicotine replacement therapy and emerged with the idea of harm reduction. Family Physicians play a key role in terms of providing smoking cessation and counseling services. The aim of this thesis was to determine awareness, perceptions and related factors affecting family physicians' clinical practices on e-cigarettes. Method: This was a cross-sectional study with descriptive and analytical components. The family physicians working in Istanbul Ümraniye, Maltepe and Kartal Family Health Centers' formed the study population. Data were collected through questionnaires. In order to control confounding factors the logistic regression analysis was performed.