Diz osteoartritinde dizlik kullanımının denge üzerine etkisi
Effect of wearing orthosis on balance for knee osteoartritis
- Tez No: 433485
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN KAYMAK KARATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diz osteoartriti ileri yaşta görülen kronik dejeneratif ve romatizmal bir hastalıktır. Hastalıkta en büyük problem olarak ağrı ve hareket kısıtlılığı görülse de denge kaybı ve postural salınımda kayıp da önemlidir. Denge ve postural salınımda olan kayıplar bu hastalarda özürlülüğün önemli nedenlerindendir. Tedavide bu durumun göz önüne alınması gerekir. Diz osteoartritinde dizlik kullanımı bu amaçla da önerilebilir. Ağrının yanında denge üzerinde de olumlu etkisi vardır. Bu çalışmanın amacı diz osteoartritinde dizlik kullanımının denge üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada yaşları birbirine uygun 30 kadın hasta ve 30 sağlam kontrol değerlendirildi. Her iki gruba ayrıntılı diz muayenesi yapılarak denge değerlendirme testleri uygulandı. Dengenin değerlendirilmesinde; Berg denge ölçeği, fonksiyonel uzanma testi, zamanlı yürüme kalkma testi, dört kare adım testi ve statik denge indeksi kullanıldı. İki grubun dizliksiz test skorlarında hasta grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre dört kare adım testi, zamanlı yürüme kalkma testi zamanları ve Berg denge ölçeği istatistiksel anlamlı olarak daha kötü bulundu (p0,05). Kontrol grubunda statik denge indeksi ve Berg denge ölçeğinde dizlik kullanımının istatistiksel olarak anlamlı bir değişikliğe yol açmadığı görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Knee osteoarthritis is a chronic degenerative and rheumatismal disease observed at old aged adults. Although pain and mobility deficits are considered as the biggest problems of this disease; balance and postural sway loss are also important. Balance and postural sway loss are among the most important causes of the disabilities of patients with knee osteoarthritis. This point should be taken into consideration during treatment of these patients. Knee orthosis is usually advised to patients with knee OA for pain relief. Orthosis application has also positive effects on balance. The present study is designed to investigate the influence of wearing orthosis on balance for patients with knee OA. In this study 30 women with knee osteoarthritis and 30 healthy women, who were peer aged, were evaluated. Balance tests were applied to all subjects after detailed knee examination. Berg balance scale, functional reach test, timed up and go test, four square step test and static balance index were used for balance assessment. Berg balance scale, four square step test and timed up and go test scores were significantly worse in the patient group compared to the control group when both groups were evaluated without orthosis (p0,05). It was observed that wearing orthosis had no statistically significant effect on static balance index and Berg balance scale in healthy control subjects (p>0,05). There was statistically significant improvement in Berg balance scale and functional reach test scores of patients compared to healthy subjects when the difference of test scores with and without orthosis were compared between groups. These results support that there is balance loss in patients with knee osteoarthritis compared to healthy subjects and orthosis application has positive rehabilitative effect on balance. Based on the results of our study, it was shown that in addition to pain palliation, balance deficits should be taken into account in patients with knee osteoarthritis and orthoses are important in OA treatment.