Kronik böbrek yetmezliği olup hemodiyaliz alan 20-65 yaş arası bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, bireylerin mutluluk düzeyleri ve yakın ilişkilerdeki yaşantıları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of psychological resilience on the happiness levels and close relationship experiences of the 20 to 65 aged hemodialysis patients with chronic kidney disease
  1. Tez No: 433506
  2. Yazar: BESTE KABAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik böbrek yetmezliği olup hemodiyaliz alan 20-65 yaş arası bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, bireylerin mutluluk düzeyleri ve yakın ilişkilerdeki yaşantıları üzerideki etkisinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada bireylerin yaşı, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, tedavi süreleri, ilaçları düzenli kullanıp kullanmadıkları gibi değişkenlerin mutluluk, psikolojik dayanıklılık, yakın ilişkilerdeki yaşantılar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Beşyüzevler İlçesinde hemodiyaliz tedavisi alan 100 birey alınmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; bireylerin yaşları arttıkça; psikolojik dayanıklılık düzeylerinin de artmakta olduğu, bireylerin hemodiyaliz tedavi süreleri arttıkça; mutluluk düzeyleri de düşmekte olduğu,bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri mutluluk düzeyini arttırmakta olduğu gibi sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan bireylerin gelir düzeyi, meslek, ilaçları düzenli kullanıp kullanmadıkları gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri arttıkça; mutluluk düzeyleri de artmakta olduğu ve bireylerin mutluluk düzeyleri arttıkça; kaçınma düzeyleri de düşmekte olduğu görülmektedir.Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of psychological resilience on the happiness levels and close relationship experiences of the 20 to 65 aged hemodialysis patients with chronic kidney disease. Besides, we planned to examine the effect of some variables like age, marital status, education level, income level, duration of treatment, regular or irregular use of medical agents, on the happiness, psychological resilience and close relationship experiences of participants. The study is conducted by attending 100 hemodialysis patients who are living in Beşyüzevler providence of İstanbul city. Also, in order to identify socio-demographic characteristics of the participants, personal information form has been prepared by the researcher. In results section, it has been found out that the age of individuals increases as the levels of their psychological resilience increase; the duration of hemodialysis treatment increases as their happiness levels decrease; the levels of the participants psychological resilience increase, also increasing their happiness levels. There have been no significant findings about some socio-demographic characteristics of the participants like income levels, occupation, medications which have been used regularly or not. It has also been observed that as the levels of the participants psychological resilience increase; the happiness levels also increase; as the happiness levels increase, avoidance levels decrease.In the discussion part of research, the results have been discussed with the recent literature and some suggestions have been proposed to families and psychological counselors who are working on this field .