Türkiye'de ihracatın gelişimi ve Türk Eximbank'ın rolü (2005-2015)
The development of export in Turkey and Turk Eximbank's role (2005-2015)
  1. Tez No: 433507
  2. Yazar: HASAN ALİ ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye ihracatının gelişimi ile uygulamada olan Türk Eximbank kredi, garanti ve sigorta programlarının ilişkileri incelenmiştir. Öncelikle konunun temelini oluşturan dış ticaret ve kullanımda olan uygulamaları hakkında bilgiler verilmiş, dış ticaret alanında kullanılan teslim ve ödeme şekilleri üzerinde durulmuş ve dış ticaret politikalarının amaç ve araçları hakkında açıklamalar yapılmıştır. Daha sonrasında Türkiye ekonomisi ve Türkiye'nin son 10 yıllık dış ticaret görünümü ele alınmış, bunun yanı sıra 2015 yılında gerçekleşen ihracatın önemli bir bölümüne sahip olan ilk 10 sektörün ihracat verileri analiz edilmiştir. Son bölümde ise Türk Eximbank'ın kaynak, sermaye ve kurumsal yapısı ile Türk bankacılık sektöründeki yeri ve uyguladığı kredi, garanti ve sigorta programları hakkında bilgiler verilmiştir. Sonuç kısmında ağırlıklı olarak, Türk Eximbank'ın uyguladığı programların ülke dış ticaretine etkilerinin anlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, Turk Eximbank which implement the export development of Turkey, facility, hedging and insurance programmes' connections are examined. Firstly, as the basis of the subject, foreign trade and it's current implementations are stated, delivery and payment methods of foreign trade are emphasized, and the goal and materials of foreign trade are explained. Then, economy of Turkey and foreign trade in Turkey since last ten years are explained and also the export data of ten important sectors in the year 2015 is analyzed. In the last part, the fund and corporate structure of Turk Eximbank, Turk Eximbank in Turkish banking sector and its facility, hedging and insurance programmes are stated. Consequently, the effects of Turk Eximbank's programmes on export of Turkey are mainly explained.