Depresyon ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkide otomatik düşünce özelliklerinin incelenmesi
The investigation of automatic thoughts in relation between depression and early maladapti̇ve schemas
- Tez No: 433510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma depresyonla ilişkili erken dönem şema alanları ile otomatik düşünce özelliklerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Gönüllülük esasına göre, rastgele yöntemle seçilen 204 kişinin internet ortamında katılım gösterdiği çalışmada bireylere; Kısa Semptom Envanteri, Young Şema Ölçeği ve Otomatik Düşünce Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca sosyo-demografik özellikleri belirlemek amacıyla Kısa Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın ilk basamağında katılımcıların depresyon puanlarıyla, erken dönem şema puanları karşılaştırılmıştır. Yüksek standartlar ve cezalandırılma şemaları dışında kalan erken dönem şemaların depresyonla orta düzeyde pozitif ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın ikinci basamağında ise depresyonla ilişkili şema alanları ve otomatik düşünce özellikleri karşılaştırılmıştır. Şemaların otomatik düşünceler üzerindeki etkileri ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the features of automatic thoughts in relation between depression and early maladaptive schemas. The Brief Symptom Inventory, Young Schema Questionnaire and Automatic Thoughts Questionnaire were administered to randomly chosen 204 volunteer participants on the internet. Personal Information Form has also been used to determine the socio-demographic characteristics. In the first step of the study, participants' depression scores were compared with the scores of early schemas. It has been concluded that early schemas without the unrelenting standarts and punitiveness schemas have positive moderate relationship with depression. In the second step of study, schema areas related with depression and automatic thoughts have been compared. The effects of the schemas on automatic thoughts have been discussed in the relevant literature.