Eğitim çalışanlarının tükenmişlik ve depresyon düzeylerinin incelenmesi.
Investigation of depression and burnout levels in education employees
  1. Tez No: 433509
  2. Yazar: VOLKAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, eğitim çalışanlarının tükenmişlik ve depresyon düzeylerinin incelenmesi, buna ek olarak sosyodemografik verilerle ilişkilerinin sınanması amaçlanmaktadır.Araştırmada veri toplama aracı olarak; Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDE) ve Sosyodemografik Bilgi Formu (SBF) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ili Avcılar, Beyoğlu ve Kağıthane ilçelerinde eğitim çalışanı olarak görev yapmakta olan (devlet ve özel okul) ve rastgele yöntemle seçilen 225 kişiden oluşmaktadır.Elde edilen sonuçlar; sosyodemografik bilgilere göre, depresyon ve tükenmişlik puanlarında farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca depresyon düzeyleri arttıkça; duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve tükenmişlik düzeylerinin de arttığı gözlenmiştir. Analizlerin tümü tablo haline getirilmiş ve açıklamaları yapılmıştır. Bu bulgular güncel yayınlar eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the levels of burnout and depression levels of the education employees. In addition to this, it also aims to examine the connections with socio-demographical data.Maslach Burnout Inventory, Beck Depression Scale and socio-demographic information forms have been used to collect data as the means of research.The samples of this study consist of 225 people who have been chosen randomly and who have been working as educators in İstanbul; Avcılar, Beyoğlu and Kağıthane districts (both in state schools and private schools).According to the results; differences in the levels of depression and burnout levels have been found by means of the socio-demographical data. Furthermore, it has been found that, as the levels of depression increase, the levels of emotional exhaustion, depersonalisation and burnout also increase. All the analyses have been tabularised described. These results have been discussed with the recent literature.