Birinci basamakta çalışan sağlık personellerinin stresör faktörleri ve stresle başa çıkma yöntemleri
The stress factors of the primary care medical officials and their strategies of handling
- Tez No: 433511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzün en büyük tehlikelerinden biri olan stres, yaşamımızı tehdit altına almaktadır. Günlük aktivitelerimizi daha verimli hale getirmek, yaşam kalitemizi arttırmak adına olabildiğince stresten uzak durmamız gerekir. Bu çalışmanın temel amacı, birinci basamakta çalışan sağlık personelinin iş ortamındaki stres faktörlerinin tespit edilmesi, bu faktörlerin kaldırılması ya da en aza indirgenmesi ve başa çıkma yöntemlerinin belirlenmesidir. Birinci basamakta çalışan sağlık personellerinin sosyodemografik özellikleri, stresi tanımlama faktörleri ve stresle baş etme yöntemlerinin ortaya koyulması hedeflenmiştir. Sağlık çalışanlarına 59 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Toplam 120 anket değerlendirmeye alınmıştır ve SPSS 17 programında güvenilirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Ortaya çıkan araştırma sonuçları, stresle baş etme yöntemlerinin sağlık sektöründe stresi azaltmadığını, sağlık çalışanlarının sektör olarak düşünüldüğünde stres kavramına alışkın olduklarını ve bu tip yöntemler ile etkilenmediklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Stress which is one of today's most important dangers takes our life under threat. We need to be away from stress as far as possible in order to do our daily activities more efficient and to raise our life quality. The main goal of this study is to determine stress factors of primary health care personnel's is their job environment, to remove or minimize these factors and to determine its effect. It has been written with this purpose. The target; it is aimed that socio-demographic features of primary health care personnel, factors to define stress and methods to deal with stress are revealed. A survey involving 59 questions has been applied to health care personnel's. Total 120 surveys have been taken to the assessment and then their reliability and validity have been controlled with SPSS 17 program, they have been examined with factor, correlation and regression analysis methods. The achieved research findings have found that the ways to overcome do not decrease stress, the workers are used to the concept of stress in terms of the sector and they are influenced by these types of methods.