Türkiye kamu hastanelerinde yönetim-organizasyon yapısı ve sorunları (Pamukkale Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi örneği )
Administrative - organizational structure and problems of Turkish public hospitals (Pamukkale Üni̇versi̇tesi̇ Health, Research and Appli̇cati̇on Center)
- Tez No: 433515
- Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Değişen ve gelişen yaşam koşullarıyla birlikte, kurumlarda yönetim ve organizasyonun önemi artmıştır. Hastaneler karmaşık ve dinamik bir yapıya sahip olduğu için, yönetim-organizasyon yapısı da diğer kurumlara göre daha karmaşıktır. Bunun için birçok sorunla karşılaşılabilir. Hastaneler insan yaşamı için olmazsa olmaz kurumlardan biridir. Bu çalışmanın amacı da, Türk Kamu Hastanelerinin yönetsel ve organizasyonel yapısı ve sorunlarını araştırmaktır. Çalışmanın teorik kısımlarında kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Uygulama ile ilgili kısımlarda anket uygulaması yapılmıştır. Pamukkale Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinin(PAÜSAUM) yönetsel, organizasyonel sorunlarının tespiti için belirlenen 42 soruluk anket uygulaması kullanılmıştır. Anket uygulamasının güvenilirlik katsayısı 0,844 olarak bulunmuştur. 90 kişiye uygulanan anket çalışmasının analizinde SPSS programından faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda bu kurumun yönetim-organizasyon yapısındaki problemlerde yöneticilerin genel olarak yeterli oldukları söylenebilir. Yönetim ve organizasyonda oluşabilecek sorunları, iyi bir iletişim ağı oluşturarak önlemek ya da sorunları kolayca çözmek mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
A long with developing and changing living conditions, have increased the importance of management and organization in the institutions. Because it has a complex and dynamic structure of hospitals, management-organizational structure according too the rinstitutions is more complex. To do this, many problems may occur. Hospitals is one of the institution sessential for human life. Theaim of this study is, "manageri a land organization alstructure of the Turkish Public and investigate the problems. Study methods and historians consequently sourcing techniques utilized. Pamukkale University Health Research and Application Center (PAÜSAUM) for the identification of managerial, organizational issue 42-question survey application is determined. Survey application reliability coefficient 0.844 respectively. The analysis of the survey study applied to the 90 people utilized SPSS program. Research management and organization structure of this institution as a result of problems it can be said that they are enough administrators in General. Management and issues that can occur in the Organization, by creating a good communications network can prevent or solve possible problems may be easily.