Sağlık kurumlarının tarihsel gelişimi ve hastanelerde maliyet analizi
Milestones and cost analysis of health care in hospitals
  1. Tez No: 433514
  2. Yazar: AHMET ALPER TATCI
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sağlık kurumlarının tarihsel gelişimi ve sağlık kurumlarında maliyet analizi konulu bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sağlık ve hastane kavramları tanımlanmıştır. İkinci bölümde sağlık hizmetlerinin gelişmesi ve örgütlenmesi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise sağlık kurumlarında maliyet analizi konusu incelenmiştir. Bu tez çalışması, tarama yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Sağlık kurumlarının etkili ve verimli sağlık hizmeti verirken, finansal kaynakları da iyi kullanmaları önem arz etmektedir. Sağlık kurumlarında maliyet analizi sayesinde, kurumların finansal çalışmaları denetlenmektedir. Yeni faaliyet planlamaları yapılırken, maliyet analizi sonuçlarından yararlanılır. Sağlık, kişilerin hastalık ve sakatlık halinin olmayışı değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam olarak iyi durumda olmaktır. Sağlık, sağlıklı yaşamak, sağlık hizmetlerinden yararlanmak her bireyin hakkıdır. Sağlık hizmetlerinin özellikleri toplulukların özelliklerine göre şekillenmektedir. Ancak, son yıllardaki dünya çapındaki değişim ve gelişimlerle, birçok sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de değişim ve gelişimler meydana gelmektedir. Sağlık hizmeti sunan, sağlık kuruluşlarından en etkin olanı hastanelerdir. Hastaneler eldeki finans kaynaklarını da etkili kullanırsa; varlığını devam edebildiği gibi etkili ve verimli sağlık hizmeti verebilirler.
Özet (Çeviri)
This study on the cost analysis of the historical development of medical institutions and medical institutions, consists of three parts. In the first chapter, the concept of health and hospitals have been identified. the development and organization of health services has been examined in the second part. cost analysis in the health care issues have been examined in the third section. This thesis has been prepared using the screening method. effective and efficient health services in health institutions, while financial resources is important to use good. thanks to the cost analysis in health institutions are supervised financial activities of institutions. While new business planning, cost analysis results are utilized. Health, disease and disability only state not formed, physical, mental and social wellbeing is complete. Health, healthy living is the right of every individual to benefit from health services. It is shaped according to the characteristics of the characteristics of community health services. However, with the change and development around the world in recent years, changes in the health sector as well as in many other industries and developments occur. Offering health services, which are the most efficient hospitals in health care facilities. If the effective use of available financial resources in hospitals; continue to exist as they can provide effective and efficient health services.